Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u četvrtak, 28. novembra, istakla je da je smrt učenika u Leskovcu, koga je ubio vršnjak, simptom duboko ukorenjenog problema nasilja koje se manifestuje na svim nivoima, bilo da je reč o mladima, političarima, građanima ili aktivistima na ulicama, prenosi FoNet.
Janković je u pisanoj izjavi istakla da je ovo trenutak za ozbiljno preispitivanje negativnih društvenih obrazaca ponašanja koji su postali naša realnost.
„Svako od nas treba svojim primerom u kući, školi, na poslu, u javnom prostoru da pokaže poštovanje, uvažavanje i toleranciju i kaže ‘ne’ nasilju i diskriminaciji. Nasilje rađa novo nasilje, ostavlja nesagledive posledice i ruši temeljne vrednosti svakog društva“, naglasila je poverenica.
Nasilje (sve)prisutno u društvu
U sredu je preminuo učenik trećeg razreda Tekstilne škole u Leskovcu, nakon što su ga, prema nezvaničnim asznanjima, dva mladića pretukla metalnom šipkom.
U oktobru učenik osmog razreda Osnovne škole „Sečenji Ištvan“ u Subotici je ušao u školu i nožem izbo vršnjakinju iz odeljenja.
Krajem septembra, u nedelju dana, bilo je čak dva slučaja vršnjačkog nasilja u osnovnim školama. U Pančevu se 18. septembra dogodio slučaj novi maloletničkog nasilja u Srbiji. Slučaj ispituje policija, na osnovu snimka sa društvenih mreža na kom se vidi kako tri devojčice, najverovatnije srednjoškolke, tuku četvrtu devojčicu.
Pored toga, nasilje je na ulicama sveprisutno. Naime, tokom protesta neretko dolazi i do fizičkog sukoba naprednjačkih aktivista sa građanima koji protestuju, do naguravanja sa policijom i drugih dešavanja.
U sredu je na protestu kod Kule Beograd bilo i pokušaja napada nožem na aktivistu iz grupe „Borba” Pavla Cicvarića, njegov kolega Petar Mladenović rekao je za „Vreme“ da su huligani došli da razbijaju proteste i da su u tu svrhu spremni na sve, pa čak i da noževima napadaju demonstrante.
Glas javnosti/V08S