Glas Javnosti

Kako su nastajala NEOBIČNA  srpska PREZIMENA? RIKALO, MUKALO, MOTIKA...

Društvo
Autor: Glas javnosti

Još stari Latini su imali izreku ime je sudbina.

Sudeći po srpskim prezimenima reklo bi se da su najneobičnija ona koja su nastala od reči za koje mi danas uglavnom ne znamo šta znače.

Pored onih uobičajenih srpskih prezimena koja se uglavnom završavaju na „ić“ naši sunarodnici nose i familijarna imena poput Guzina, Rikalo, Mukalo, Peško, Kenjalo, Ćoćkalo, Nakarada, Ćućak, Šupak, Motika, Lelekur, Zlomužnica, Mačkoder, Masnikosa, Cervovina, Poledica, Jasika, Srdoč, Torbica...

Između ostalih, u Srbiji  imamo i Brkiće, Prcoviće, Trtovce, Jogunice, Babarogiće, Gulivrate, Frfulanoviće, Nadrljanske, Ušljebrke.

Dobrić, Zvocić,Vedrić,Mrzić...

Orjentalista Srpko Leštarić napisao je "Zanimljivi srpski prezimenik" gde je sakupio 5.500 neobičnih srpskih prezimena.

Leštarić je prezimena podelio na nekoliko tematskih celina - prema naravi, sklonostima, ponašanju, raspoloženjima i duševnim stanjima. Tu su i prezimena po intelektualnim odlikama, krvoločna, trudoljubačka i trudomrzačka, lascivna...

Tako su neki po naravi dobijali prezimena Dobrić, Zvocić, a po sklonostima i ponašanju Šmrkiić, Plačkić, po karakteru Vedrić i Mrzić.

Intelektualnim odlikama okićeni su Zjakić, Benaković, vremenskim prilikama: Kišić, Oluji, lepoj spoljašnjosti Đinđić, Mileusnić.

Prezimena su nadenuta i po krvoločnosti, pa tako u Srbiji imamo Koljivratić, Mučibabić, Mačkodavić.

Foto:Wikipedia

Zanimljivo je da prezime Gaće nije po donjem vešu, već je to nekada bio izraz za pantalone. Pa tako Srbi imaju prezime Kargaće po pretku koji je nosio crne pantalone.

Najpoznatije prezime sa prefiksom “kara” je svakako Karađorđević, ime jedne od srpskih kraljevskih dinastija, a potomci su ga poneli po Đorđu Petroviću , vođi Prvog srpskog ustanka. Đorđa su Turci zvali “kara” što znači crni.

Srpska prezimena najranije se beleže u crkvenim knjigama u okolini Zadra i Šibenika krajem 17. veka. 

Najčešća prezimena u Srbiji 

Knez Aleksandar Karađorđević 1851. goodine naredio je uspostavljanje trajnih, naslednih prezimena po najstarijim i najznačajnijim precima, ali su tek od 1900. godine ona postala ustaljena u Srbiji. Po završetku Prvog svetskog rata sistem identifikacije pomoću prezimena našao se u primeni na celom Balkanu.

Prema podacima Zavoda za statistiku među najčešća prezimena u Srbiji spadaju Jovanović, Petrović, Pavlović, Nikolić i Đorđević.

Nastala su od muških ličnih imena preuzetih od hrišćanskih svetitelja i potiču iz tuđih jezika - prvo iz aramejskog, a ostala iz grčkog.

Samo u Beogradu Jovanovića ima oko 40.000, Petrovića oko 30.000, Nikolića oko 25.000, Đorđevića gotovo 20.000. 

(Glas javnosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR