Istovremeno, poznati arhitektonski studio A3 Architects iz Beograda predstavio je vizuelizacije budućeg terminala, čime je prvi put prikazano kako bi izgledao jedan od najambicioznijih infrastrukturnih projekata na zapadu Srbije.
Zgrada terminala projektovana je kao niz naglašenih trouglastih krovova, čija forma prati ritam planinskih vrhova Zlatibora. Ovi volumeni stvaraju dinamičnu konturu objekta i istovremeno asociraju na planinsku siluetu, čime arhitektura postaje svojevrsni odraz pejzaža.
Fasade su oblikovane u kombinaciji drveta, kamena, stakla i čelika, uz jasnu nameru da se savremeni izraz poveže sa lokalnim graditeljskim tradicijama. Kamen se pojavljuje u donjim zonama kao referenca na prirodno okruženje, dok drvene lamele definišu ritam krovne konstrukcije i unose toplinu u izgled objekta.
Unutrašnjost je zamišljena kao prozračan prostor sa velikim staklenim površinama koje otvaraju pogled ka pisti i okolnim brdima. Arhitekte su želeli da terminal ne bude samo tranzitno mesto, već ulazna tačka koja već pri sletanju prenosi duh planine.
„Zlatibor International je spoj savremenog dizajna i bogatog lokalnog nasleđa. Terminal objedinjuje kamen i drvo sa čelikom i staklom, stvarajući prostor koji odražava prirodnu lepotu i identitet regiona“, naveli su iz A3 Architects.
Prema najavi predsednika opštine, izgradnja aerodroma biće sprovedena u više faza. U prvoj fazi pista će biti duga oko 700 metara, u drugoj će se produžiti na 1.200 metara, dok bi konačna dužina trebalo da iznosi 2,5 kilometra. Kako je ranije najavljeno, aerodrom će se graditi na kraju naselja Obudojevica prema selu Kobilja Glava.
Kako je istakao, planirani aerodrom bi trebalo da omogući dolazak manjih putničkih aviona i poslovne avijacije, čime bi Zlatibor bio direktno povezan sa većim centrima u regionu.
Na lokaciji su već započeti zemljani radovi i uređenje terena, koji se koriste i kao pozajmište za građevinski materijal namenjen drugim infrastrukturnim projektima u opštini.
„Materijal koji se ovde nalazi idealan je za izgradnju puteva, tako da se trenutno koristi za naše infrastrukturne projekte. Ujedno, sređujemo i pripremamo teren za buduću pistu aerodroma na Zlatiboru“, naveo je Stamatović, dodajući da na radovima učestvuju i ‘Užički putevi’, koji trenutno grade obilaznicu i reciklažno dvorište.
Nije najavljen rok za izgradnju aerodroma, niti kada bi na njega mogli da slete prvi avioni.
Iako se o izgradnji aerodroma na Zlatiboru govori već decenijama, tek sada je predstavljeno konkretno arhitektonsko rešenje i utvrđena lokacija. Ukoliko projekat bude realizovan prema planu, aerodrom bi mogao postati važna saobraćajna tačka zapadne Srbije i doprineti daljem rastu turističkog prometa na planini.
Međutim, paralelno sa razvojem infrastrukture, neophodno je voditi računa o prostornom opterećenju Zlatibora, koji se poslednjih godina suočava sa ubrzanom izgradnjom i gubitkom prirodnog ambijenta.
Budući aerodrom mogao bi dodatno povećati broj posetilaca, pa će biti ključno da se njegovo funkcionisanje uskladi sa planovima zaštite prostora i održivog razvoja — kako bi planina zadržala prepoznatljiv pejzaž i kvalitet životne sredine koji su joj i doneli popularnost.
Glas javnosti/Gradnja.rs