Stanković je rekao za Tanjug da je u skladu sa zakonom i autonomijom univerziteta koju zakon garantuje, organizacija nastave, prijemnih ispita, upisa i početka sledeće školske godine u isključivoj nadležnosti visokoškolskih ustanova.
Kako je rekao, novi brucoši mogu da se upišu samo onda kada se završi proces nadoknade nastave i ispitni rokovi koje visokoškolske ustanove duguju studentima.
"Izvesno je da će doći do promena univerzitetskog kalendara. Postoje planovi nadoknade koje su predložili profesori fakulteta koji podrazumevaju nadoknadu u rasponu od 10 do 24 nedelje. Ministarstvo i Vlada Srbije će prihvatiti sve predloge univerzitetskih vlasti u pogledu promene kalendara, zato što želimo da deci i njihovim roditeljima omogućimo normalno studiranje, ali prethodno fakulteti i univerziteti moraju da ispune ono što je njihova dužnost, a to je nastava, ispiti, predavanja, vežbe konsultacije i slično. Nedopustivo je da ovu generaciju lišimo mogućnosti da nešto nauče i steknu znanje, samo da bi fakulteti upisali novu generaciju", naveo je ministar.
Stanković je rekao da Vlada Srbije održava dijalog sa rektorima u cilju normalizacije situacije, kako studenti ne bi izgubili godinu i naglasio da je zadatak ministarstva da stvori infrastrukturne uslove i pretpostavke i obezbedi neophodna sredstva za organizaciju nastave.
"Država je obezbedila zgrade i laboratorije, a sredstva za stalne i ostale materijalne troškove, kao i za plate zaposlenih su obezbeđena budžetom Republike Srbije za 2025. godinu. Prenos ovih sredstava visokoškolskim ustanovama zavisi od realizacije nastave", rekao je on.
Ministar je poručio da je za sve u ovom društvu, pre svega za studente, ali i za nastavnike, važno da se obnovi nastavni proces.
"Ključna poruka koju želim da pošaljem je: đaci u škole, studenti u amfiteatre, profesori za katedre. Politika na stranu, kad joj dođe vreme i u slobodno vreme kada se završi posao u obrazovnoj ustanovi", rekao je ministar Stanković.
Ocenio je da sve što se dešavalo u prethodnom periodu ima svoju cenu, a da je ulog opstanak visokog školstva u Srbiji.
"Nadam se da će epilog biti njegov opstanak, koji u ovom trenutku počiva na volji dekana i rektora, koja je, na žalost, promenjiva i nije uvek dobra", zaključio je ministar Stanković.
Javnom raspravom do modeliranja nacionalnog identiteta kroz obrazovanje
Ministarstvo prosvete u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima organizovalo je danas tribinu u Novom Sadu, a ministar Dejan Vuk Stanković poručio je da je ponosan što će se voditi demokratska rasprava o tome kako modelirati nacionalni identitet kroz obrazovne institucije.
Stanković je, ističući da su Srbi kao nacija otvoreni za neku vrstu dijaloga, uzajamnog razumevanja i suživota sa drugim narodima, kazao da nacionalni komplet udžbenika ne znači da nacionalne komplete neće imati i sve manjine koje žive u Srbiji.
"Interkulturalnost je odrednica našeg identiteta i nadam se da ćemo razvijajući svoj nacionalni identitet biti uvek otvoreni da uvažavamo i posebnosti drugih naroda koji žive u Srbiji", kazao je Stanković tokom uvodnog obraćanja na tribini.
Govoreći o javnoj raspravi o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, Stanković je naveo da se radi jedna veliku stvar za srpsku prosvetu i uopšte za kulturni i nacionalni identitet.
"Spremamo to kao jedan projekat od najšireg mogućeg značaja, projekat koji treba da nam omogući da postanemo nacionalno samosvesniji, da postanemo ponosni na to ko smo, šta smo i da izgradimo naš nacionalni identitet na zdravim kulturnim osnovama", dodao je on.
Prema njegovim rečima, danas se pokreće javna rasprava o udžbenicima koji treba da unaprede nastavu srpskog jezika i književnosti, da unaprede nastavu muzičke i likovne kulture, nastavu geografije, istorije.
"Danas zapravo sričemo prva slova nacionalne azbuke, slova koja je trebalo davno da naučimo i rečenice koje je trebalo davno da ispišemo sebi", naveo je ministar.
Kako je rekao, pomalo je i zaostavština komunizma što se u Srbiji nije sistematski time bavilo.
"Mi treba u ovim vremenima, kada je naša nacija pred velikim geopolitičkim istorijskim iskušenjima da pokažemo da hoćemo da budemo narod sa istorijskim trajanjem, da budemo narod koji će sačuvati sebe i način na koji ćemo otkriti svoju nacionalnu supstancu ide kroz medijum kulture i prosvete", poručio je Stanković.
Ministarstvo prosvete javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima sprovodi u periodu od 15. maja do 4. juna 2025. godine.
Glas javnosti/T01S