Postupak registrovanja je, za one koji se ne plaše davanja krvi ili igala, prilično jednostavan i kratak.
U Institutu za transfuziju krvi Srbije možete dobrovoljno dati krv, prilikom čega se uzima uzorak i za Registar, a možete otići i samo da date uzorak, bez dobrovoljnog davanja.
Na početku je neophodno popuniti formular o ličnim podacima i zdravstvenom stanju, nakon čega se odlazi na proveru nivoa hemoglobina, a zatim na pregled kod doktora.
Ukoliko se dobije odobrenje lekara, prelazi se u salu u kojoj se daje krv.
Ceo postupak (ukoliko se i dobrovoljno daje krv) ne traje više od dvadesetak minuta i potpuno je bezbolan.
Osoblje Instituta za transfuziju krvi je veoma prijatno i spremno da odgovori na sva pitanja.
Transplantacija matičnih ćelija hematopoeze je obnavljanje obolele kostne srži zdravim ćelijama davaoca. Matične ćelije su „super“ ćelije koje imaju jedinstvenu sposobnost da obnove sve druge ćelije krvi i nalaze se u kostnoj srži.
Kako se navodi na sajtu Registra davalaca matičnih ćelija hematopoeze Srbije, ukoliko dođe do poklapanja, a potom se prođu lekarski pregledi, postoje dva načina prikupljanja matičnih ćelija – iz periferne krvi i iz bedrene kosti. Detaljnije o ovim načinima možete saznati na sajtu Registra.
Ukoliko dođe do doniranja matičnih ćelija, davalac i pacijent se, uz obostranu saglasnost mogu upoznati nakon dve godine.
Davalac može biti, kako se navodi, svaka osoba između 18 i 45 godina, koja ne boluje od teških oboljenja srca, pluća i bubrega, malignih ili autoimunih oboljenja, a podaci ostaju u Registru dok ne napuni 60 godina.
Glas javnosti/ N01S