Najveći svetski proizvođač maslinovog ulja predviđa pad cena koje su početkom godine bile na maksimumu zbog uticaja suše kao posledice klmatskih promena na rod i visokih kamata i inflacije u lancu vrednosti.
Cene maslinovog ulja u EU u januaru su bile do 50% veće nego godinu dana ranije a u Velikoj Britaniji su skočile 150% u odnosu na kraj 2021.
U Španiji, koja pokriva gotovo polovinu svetske proizvodnje maslinovog ulja, dve uzastopne godine suše limitirale su berbu maslina i izazvale skok cena širom sveta.
Deoleo, proizvođač brendova poput Bertolija i Karbonela, očekuje mnogo bolju berbu u sezoni 2024-2025.
„Izgledi za naredne mesece su pozitivni jer se na tržištu očekuje početak postepene stabilizacije dok novi rod napreduje i isporuke rastu“, rekao je za CNBC šef prodaje u kompaniji Deoleo Migel Anhel Gusman.
Dodao je da kriza još nije potpuno završena jer još postoji tenzija oko cena pojedinih maslinovih ulja visokog kvaliteta, poput ekstra devičanskog.
Španska kompanija u svakom slučaju očekuje da se cene prepolove sa rekordnih nivoa s početka godine.
„Relaksacija cena se očekuje između novembra, decembra i januara, pod uslovom da vremenski uslovi i uslovi za berbu ostanu stabilni narednih meseci“, rekao je Gusman, preneo je CNBC.
U međuvremenu su izgledi za ostale mediteranske zemlje neujednačeni. Grčka se bori sa produženom sušom, dok Turska, koja je 2023. postala drugi po veličini svetski proizvođač maslinovog ulja, očekuje rekordnu berbu i proizvodnju 475.000 tona maslinovog ulja.
Glas javnosti /B11S