Sindikalci smatraju da on obespravljuje radnike, onemogućava im zakonsku zaštitu i dozvoljava zapošljavanje stranaca, bez ugovora o radu.
U Ministarstvu rada i Uniji poslodavaca tvrde da to nije tačno i da će novi zakon omogućiti brže i lakše zapošljavanje, smanjenje rada na crno i povećanje budžetskih prihoda.
Na stani sindikalaca su i organizacije okupljene oko inicijative „Živim i van sezone“ zatražile su od Vlade Srbije da povuče nacrt Zakona o radnom angažovanju jer je u suprotnosti sa Ustavom Srbije i međunarodnim konvencijama koje je Srbija ratifikovala.
Novi zakon kaže da radnici mogu da rade do 15 dana mesečno bez pisanog ugovora o radu, ali je poslodavac obavezan da im preda pisano obaveštenje o njihovim pravima.
Sindikalci podržavaju inicijativou "Živim i van sezone" da je Zakon u suprotnosti sa Ustavom jer zapošljavanje bez ugovora o radu ne samo da je protivustavno već je i nelegalno i upozoravaju da će tako država smanjiti svoje prihode.
Mi već preko 20 godina živimo u deobi pravnog sistema gde su određena prava po osnovu rada rezervisana samo za one koji rade po ugovoru o radu i zovu se zaposleni. Oni drugi rade po drugim ugovorima i zovu se radno angažovana lica“, navodi Bojan Urdarević, profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu.
Po nacrtu ovog zakona više se na pominju sezonski poslovi već se propis zove: Nacrt zakona o radnom angažovanju zbog povećanog obima posla u određenim delatnostima.
Njegovo dejstvo i na oblasti koje ne podrazumevaju samo sezonski rad, nego su njime obuhvaćeni oni koji se bave poslovima u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, fizičkim poslovima na građevini, u sektoru usluga, smeštaja i ishrane, poslovima u ugostiteljstvu, turistički vodiči, hostese, oni koji se bave poslovima pomoći u kući i to čišćenjem, čuvanjem dece i starijih lica, kao i poslovi čišćenja stambenih zgrada.
Te delatnosti po svom karakteru, kako ističe – nisu sezonske.
Poslodavci tvrde da se zakon odnosi samo na povremeno angažovanje radnika, a ne na zapošljavanje, kao i da sadrži brojna poboljšanja. Prvo je da angažovani radnici ne gube pravo na postojeće prihode od države, kao što su: naknada za slučaj nezaposlenosti, penzija, dečji dodatak.
Protivnici novog zakona apostrofiraju i član u 6 – deo koji se odnosi na strance i koji kaže da stranac kome u skladu sa viznim režimom nije potrebna viza za ulazak može da bude angažovan po ovom zakonu. Postavlja se pitanje za koga je zakon pisan, stiče se utisak – za strance, a ne za domaću radnu snagu.
(Glas javnosti)