Objavljena je lista deficitarnih zanimanja u Srbiji i na njoj su 33 zanata. Lista je u odnosu na prošlu godinu proširena za pet zanimanja.
Učenici koji ove godine upišu srednje stručne škole koje obrazuju profile sa te liste mogu računati na pomoć države u mesečnom iznosu od 5.000 dinara. Oni će po 5.000 dinara dobijati devet meseci godišnje- dok traje škola.
Nova zanimanja na listi deficitarnih su: instalater vodovoda, grejanja i klima uređaja, rukovalac građevinskom mehanizacijom, tehničar informacionih tehnologija, tehničar mehatronike, tehničar za polimere, tehničar modelar odeće (umesto profila industrijski krojač od prošle godine).
"Finansijska podrška za učenike iznosi 5.000 dinara na mesečnom nivou i isplaćuje se u devet jednakih mesečnih rata preko banke Poštanska štedionica a.d. Beograd, koja za navedenu namenu otvara namenski tekući račun za učenike", kažu u Kancelariji za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija za RT Balkan.
Podrška države od 5.000 dinara mesečno za one koji upisuju deficitarna zanimanja počela je prošle godine. U školskoj 2024/2025. godini, 1.417 učenika iz 112 škola širom Srbije primalo je tu finansijsku podršku.
Konkurs za narednu godinu objavljen je 11. juna na sajtu Kancelarije i traje do 20. oktobra.
Procedura je takva da konkurs za dobijanje novčanih sredstava raspisuje Kancelarija za dualno obrazovanje, a škole prijavljuju sve učenike upisane u prvi razred na smerovima koji školuju đake za deficitarna zanimanja. Ugovor o dodeli sredstava za podršku zaključuju škola, Kancelarija i učenik, odnosno roditelj ili drugi zakonski staratelj.
Ono što je važno za učenike, pomoć od države ne dobijaju samo u prvom razredu, već naredne tri ili četiri godine, zavisno od toga koliko traje školovanje.
Ni ove školske godine učenici koji su završili osmi razred nisu iskazali posebno interesovanje da upišu zanate. Iz Kancelarije za dualno obrazovanje poručuju da je ipak napravljen pozitivan pomak u odnosu na prošlu godinu i to za deficitarne profile bravar – zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem, mehaničar motornih vozila, kuvar, tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina, tehničar mehatronike, trgovac, operater za izradu nameštaja, modni krojač.
Pomoć države dobijaju učenici koje se školuju po dualnom modelu za deficitarna zanimanja. Treba napomenuti da oni osim pomoći države za učenje kroz rad dobijaju nadoknadu od poslodavca.
"Po Zakonu o dualnom obrazovanju učenici ostvaruju pravo na naknadu za učenje kroz rad kod poslodavca. Naknada za učenje kroz rad isplaćuje se jednom mesečno po svakom satu provedenom u kompaniji u neto visini od najmanje 70 odsto minimalne cene rada u skladu sa zakonom", pojašnjava u Kancelariji za dualno obrazovanje.
U praksi to znači da učenici završnih razreda dobijaju oko 15.000 mesečno za učenje kroz rad, a ako se tome doda i mesečna pomoć države mogu da dobiju 20.000 dinara.
U ovogodišnjem Konkursu za upis u srednju školu, objavljen je spisak sa 33 deficitarnih zanimanja. Na listi su se našli: autoelektričar, bravar-zavarivač, vozač motornih vozila, galanterista kože, dekorater zidnih površina, izrađivač hemijskih proizvoda, industrijski mehaničar, instalater vodovoda, grejanja i klima uređaja, kuvar, konobar, mesar, mehaničar motornih vozila, mehaničar tekstilnih mašina, modni krojač, monter telekomunikacionih mreža.
Zatim, obućar, operater za izradu nameštaja, operater mašinske obrade rezanjem, operater osnovnih građevinskih radova, operater u prehrambenoj industriji, pekar, polagač obloga, poslastičar, rukovalac građevinskom, mehanizacijom, stolar, trgovac, vinogradar-vinar, tehničar za izradu i održavanje alata, tehničar za metalurške tehnologije, tehničar za informacione tehnologije, tehničar za polimere, tehničar mehatronike, tehničar modelar odeće.
35 min
52 min