Glas Javnosti


Od utapanja najčešće stradaju deca od jedne do četiri godine

Društvo
Autor: Glas javnosti

Većina mališana najčešće strada veoma blizu kuće.

Svetski dan prevencije utapanja obeležava se četvrti put od ustanovljenja, pod sloganom: "Svako se može utopiti, ali niko ne bi trebalo".

- Globalno, najveće stope smrtnih slučajeva usled utapanja javljaju se kod dece uzrasta od jedne do četiri godine, od kojih se većina udavi veoma blizu kuće. Globalni izveštaj o utapanju identifikuje faktore rizika za utapanje kod dece kao što su: izostanak ili neadekvatan nadzor, nedostatak barijera za sprečavanje pristupa vodi i niska svesnost o opasnosti kod odraslih koji čuvaju decu - kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.


Deca uzrasta od jedne do četiri godine su najpodložnija utapanju jer su veoma pokretna i mogu pasti u otvorenu vodu ili nepravilno zatvorene kolekcije vode iz kojih ne mogu izaći. Veština plivanja je među najvažnijim veštinama za zdravlje dece predškolskog i ranog školskog uzrasta.

U Vojvodini 26 udavljenja u 2022. godini

- U Srbiji je tokom 2022. godine zabeleženo 72 smrtna slučaja usled davljenja i potapanja, od toga 53 među osobama muškog pola, a 19 među osobama ženskog pola. Od ukupnog broja slučajeva, 26 ih se desilo u Vojvodini. U Srbiji je 2022. godine, od ukupnog broja slučajeva, 9,7 odsto bilo među decom i mladima do 19 godina, 50 odsto slučajeva su osobe dobi 60 i više godina a ostali su osobe dobi između 20 i 59 godina. U Vojvodini je iste godine od ukupnog broja slučajeva 7,7 odsto bilo među decom i mladima do 19 godina, 61,5 odsto slučajeva su osobe dobi 60 i više godina a ostali su osobe dobi od 20 do 59 godina - napominju u Institutu.

Kako kažu, najbolje bi bilo da svi koristimo samo uređene plaže predviđene za plivanje (bove ograničavaju zonu za plivače, postoje uputstva za upotrebu i spasilačka služba).


- Plažu je najbolje koristiti u radno vreme spasioca, a plivati samo u obeleženim zonama. Ovo naročito treba praktikovati kada idemo sa decom i objašnjavati im, najbolje tokom celog odrastanja, dok još na plaže idu sa odraslima. Neplivači ulaze u vodu samo sa odraslim plivačem, uz bezbednosni prsluk ili sertifikovane gume za neplivače - navode u Institutu.

Korisno je, ističu, proći profesionalne obuke pružanja prve pomoći.


Glas javnosti/ T02S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR



 

Portal Glas-javnosti.rs koristi kolačiće i Google analitiku zarad merenja i prilagodjavanja reklama vama, korisnicima. Kliknite na dugme Prihvatam kako biste pristali na ove postupke i zadržali korisničko iskustvo specijalno prilagodjeno Vama. Više pročitajte ovde.