Pre više od deset godina isplanirano je gašenje reaktora Emsland, Nekarvesthajm Dva i Isar Dva.
Ekološke grupe planirale su da obeleže dan proslavama ispred tri reaktora. Organizovane su i male ceremonije zatvorenih vrata unutar pogona.
Druge industrijske države, kao što su SAD, Japan, Kina, Francuska i Britanija, oslanjaju se na nuklearnu energiju da bi zamenile fosilna goriva.
Odluka Nemačke da prestane da koristi oba načina proizvodnje struje naišla je na određeni skepticizam, ali i na pozive da nuklearne elektrane nastave sa radom.
Pritisak javnosti u Nemačkoj nakon katastrofe u Fukušimi 2013. godine naveo je Vladu da obustavi rad nuklearnih elktrana za koje ekološki aktivisti tvrde da su nebezbedne i neodržive.
Oni koji su za atomsku energiju kažu da bi prvo trebalo zatvoriti rad elektrana koje sagorevaju fosilna goriva jer su njihove emisije gasova koji proizvode efekat staklene bašte veće.
Zatvaranje nuklearnih elektrana planirano je najpre za 31. decembar 2022. godine, ali je poskupljenje energenata zbog rata u Ukrajini odložilo sprovođenje te odluke.
Nemačka Vlada priznala je međutim da će se kratkoročno više oslanjati na sagorevanje fosilnih goriva kako bi zadovoljila svoje energetske potrebe, prenosi N1.