Glas Javnosti

Ostajete trajno obeleženi: Vrlo je opasno pristajati na sporazum o priznanju krivice da izbegnete pritvor

Društvo
Autor: Glas javnosti

"Vrlo je opasno pristajati na sporazum o priznanju krivičnih dela u zamenu za puštanje iz pritvora. Razumem brigu porodice i prijatelja, strah uhapšenih koji nisu iz kriminogene sredine…

Ali svi moraju biti svesni i upoznati da sporazumom pristaju na trenutnu pogodbu u zamenu za dugotrajne i vrlo teške i ozbiljne posledice", izjavila je za Novu tužiteljka Bojana Savović.

Tužiteljka VJT u Beogradu je, za portal Nova.rs, povodom sve učestalijih informacija u javnosti da se građanima koje policija hapsi na javnim skupovima i protestima, na saslušanjima poturaju sporazumi o priznanju krivice s tužilaštvom, koje oni potpisuju kako bi se spasli pritvora, objasnila zašto je opasno pristajati na ovakve nagodbe.

"Svaki građanin koji sklopi sporazum ostaje trajno krivično evidentiran kao osuđivano lice. To je posebno opasno u aktuelnoj situaciji jer se građani optužuju za vrlo ozbiljna i teška krivična dela - pozivanje na nasilno rušenje ustavnog poretka, pripremanje tih dela“, kaže Savović.

Dodaje da je posebno opasno kada ovakav sporazum sklopi student ili uopšte mlađa osoba.

"Neće moći da dobiju vize, neće moći da se školuju ili usavršavaju u inostranstvu, neće moći da se zaposle na mnogim poslovima…Sa druge strane, a ako ponove delo, to jest učine bilo koje drugo krivično delo, sledi im zatvor“, kaže Savović.

Pojašnjava šta zapravo predstavlja institut sporazuma o priznanju krivice.

"Sporazumom tj priznanjem se učinioci odriču prava na suđenje, pa samim tim i postupka izvođenja svih eventualnih dokaza, kako odbrane, tako i tužilaštva. Presuda se potom preispituje od strane Višeg suda, te tako može biti ukinuta ili preinačena, preispitana od strane Ustavnog suda, ali i od strane Evropskog suda za ljudska prava", kaže Savović napominjući još jednom da za sporazumima ne sme da se poseže samo da bi se sprečila trenutna posledica to jest pritvor.

Na pitanje da li joj je poznat stav sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu, koji su jednoglasno odlučili da o sporazumima odlučuju u redovnim, a ne hitnim pritvorskim postupcima, a o čemu je "Nova“ juče pisala, tužiteljka Savović odgovara potvrdno.


"Koliko je meni poznato, od tada kada su potpisali tu odluku, pa do ovih poslednjih hapšenja, nijedan sporazum nije ispitivan u pritvorskim predmetima Višeg suda, shodno zajedničkoj odluci sudija. Ako sudija za prethodni postupak ne odredi pritvor, okrivljeni svoju nevinost dokazuju u takozvanom redovnom postupku – sa slobode. Što mora biti pravilo u demokratskom drustvu, a ne izuzetak“, kaže tužiteljka Savović.

Na pitanje da prokomentariše pisanje „Nove“ o tome da su poslednje akcije masovnih hapšenja i procesuiranja građana zbog protesta, ukazale i na sve učestaliju praksu predsednika sudova i glavnih tužilaca da ovakve slučajeve dodeljuju u rad "svojim podobnim kolegama“, tužiteljka kaže da joj neke stvari iz postupanja baš njenog tužilaštva, i dalje nisu najjasnije.

"Kako je glavni javni tuzilac Nenad Stefanović odredio ko će od tužilaca biti dopunski tuzilac, kao ispomoć dežurnom tužiocu kada je u danu trebalo saslušati 30 privedenih. Da li su to samo lojalni, poslušni tuzioci? Koji je kriterijum? To je suprotno zakonski propisanoj, obaveznoj, nepristrasnoj raspodeli predmeta“, zaključuje tužiteljka.

Glas javnosti/N07S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR