Glas Javnosti

Peti rođendan neuspeha! Rekonstrukcija Bulevara patrijarha Pavla obiluje probijenim rokovima i propalim tenderima

Društvo
Autor: Glas javnosti

Pet punih godina se početkom ovog meseca navršilo otkako je 2019. svečano obeležen početak rekonstrukcije, modernizacije i proširenja Bulevara patrijarha Pavla.

Tada su gradski zvaničnici najavljivali da će posle 540 dana radova od Košutnjaka do Ulice Pere Velimirovića ovaj deo grada na tom potezu dobiti modernu saobraćajnicu sa po dve trake po smeru za motorna vozila, tramvajskim koridorom po sredini kolovoza, kao i pešačkim stazama, a da će po završetku te deonice odmah krenuti da se, po istom principu, radi deo bulevara od Mosta na Adi do Košutnjaka.

Tada verovatno niko nije mogao ni da nasluti da pet godina kasnije ne da "modernizovan" i proširen bulevar neće biti ni blizu završetka, nego da će, nažalost, ući u red najneslavnijih gradskih infrastrukturnih projekata koji su do sada obeležili brojna probijanja rokova u izvođeju radova, dodeljivanje ugovora i odustajanje od istog, neuspeli tender i ono što je najaktuelnije novi tender za deonicu od Mosta na Adi do Košutnjaka.

Ovaj tender raspisan je krajem juna i rok za podnošenje ponuda zainteresovanih ponuđača bio je 30. jul, ali kako se može videti ova javna nabavka još nije okončana jer je u međuvremenu bilo više izmena i potreba za dodatnim informacijama. Jedno od poslednjih obavešetnja u vezi sa ovim tenderom je da je polovinom avgusta podnet zahtev za zaštitu prava.
Podsetimo, pre ovog tendera, u decembru prošle godine takođe je bila raspisivana javna nabavka za ovaj posao, ali je ona obustavljena, posle čega je u toku leta raspisan aktuelna, ali po višoj ceni. U poslednjoj javnoj nabavci koju je rapisala Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, kao nova cena za te radove određen je iznos od 2,4 milijarde dinara (oko 20,5 mil EUR). To je za 300 miliona dinara (oko 2,5 mil EUR) više od cene na prethodnom tenderu, kada je ona bila 2,1 milijardu dinara (približno 18 mil EUR). Na taj tender pristigle su ponude čija cena je prevazilazilazila procenjeni iznos javne nabavke. Podsetimo i na to, da je svemu ovome prethodio uspešan tender za radove na deonici od Mosta na Adi do Košutnjaka koji je dobio konzorcijum oko Ras inženejringa, ali sa kojim je, kako je iz grada isticano u nekoliko navrata ugovor raskinut, "jer izabrani izvođač nije želeo da nastavi radove pošto su cene građevinskog materijala drastično skočile".


A kada je u proleće 2022. ovaj konzorcijum dobio posao, koji je bio oročen na 360 dana, tada se činilo da će se radovi koji se tiču rekonstrukcije i modernizacije ovog bulevara, konačno ubrzati posle svih pomeranja rokova i sporosti radova koji su obeležili rekonstrukciju deonice od Košutnjaka do Pere Velimirovića. Na deonici od Mosta na Adi do Košutnjaka, jedan od najvažnijih preduslova za početak izvođenja glavnih radova, bilo je uklanjanje šina zatvorene železničke pruge kroz Topčider. Ali, nije se otišlo mnogo dalje od toga. 
Inače, za prvu deonicu, onu od Košutnjaka do Pere Velimirovića, koja je prema prvobitnim najavama trebalo da bude gotova još u rano proleće 2021, ali na kojoj su probijani brojni rokovi, bio je zadužen konzorcijum oko Energoprojekta. Pre nego što su na njoj počeli radovi bilo je neophodno izmestiti korito Topčiderske reke, što je bilo i završeno pre nego što je u septembru 2019. krenula rekonstrukcija i modernizacija ove deonice od nepuna dva kilometra. Na početku tih radova tadašnji gradski čelnici uveravali su da neće biti prekidanja saobraćaja i da će se, kada budu bile gotove prve dve nove trake, saobraćaj prebaciti na njih, a da će se raditi druge dve. U teoriji je to zvučalo kao idealno rešenje, ali u praksi je bilo nešto sasvim suprotno.
U decembru 2020. gradski čelnici bili su izričiti da će ova deonica Bulevara patrijarha Pavla biti završena do proleća 2021. i da se to ne dovodi u pitanje. Ali, samo dva nepuna meseca kasnije u gradu su priznali, ono što su Beograđani koji svakodnevno prolaze bulevarom odavno tvrdili – ova saobraćajnica neće biti gotova na vreme.
Kolovoz na delu od Košutnjaka do Pere Velimirovića, ali ne i tramvajski koridor, završen je kompletno tek u proleće 2022, nepune tri godine od početka radova.
Godinu ranije, u proleće 2021, kao opravdane razloge za za produžetak radova, gradska Direkcija za građevinsko zemljište je navodila to što sinhron plan i projektna dokumentacija nisu bili usklađeni sa stvarnim položajem postojećih podzemnih instalacija na terenu, što je zahtevalo izmeštanje instalacija koje nisu evidentirane projektom. Nepredviđeni poslovi iziskivali su, objašnjavali su, i odlaganje izvođenja pojedinih projektom predviđenih radova, s obzirom na njihovu tehničko-tehnološku povezanost. Organizacija izvođenja radova na vodovodnoj mreži i kišnoj kanalizaciji često je morala da bude korigovana zbog neadekvatnog položaja podzemnih instalacija i obaveze da snabdevanje potrošača vodom bude bez većih prekida, napominjali su iz Direkcije dodajući da je značajno ograničenje u izvođenju radova izazvala pandemija virusa korona, ali da "izvođač nije obustavljao radove ni u toku vanrednog stanja". Kao razlog za produženje prvobitnog roka od 540 dana, isticane su i poteškoće prilikom nabavke materijala zbog umanjenih radnih kapaciteta gotovo svih dobavljača, a i usled zaraze skoro celog kolektiva izvođača.

Tog proleća iz grada je istovoremeno najavljivano i da će tender za narednu deonicu, potez Bulevara patrijarha Pavla od Hipodroma do Košutnjaka. biti raspisan tog leta sa rokom za izvođenje radova od sedam meseci, kako bi u prvoj polovini 2022. deonica bila puštena u funkciju.
Sada smo u 2024, a sve ostalo između tada i sada je neslavna istorija gradnje ovog bulevara koji nosi ime čuvenog patrijarha.

Sećate li se tramvajske linije 3? 

Decenijama je ovaj deo Beograda i centar prestonice povezivala tramvajska linija 3 koja je saobraćala od Omladinskog stadiona (neked i od Slavije, Tašmajdana) do Kneževca. Ali, kada su se zahuktali radovi ona je privremeno ukinuta i to, zanimljivo, ne zbog radova na Bulevaru patrijarha Pavla nego zbog postavljanja tramvajskih šina na Mostu na Adi. A, onda su usledili i pomenuti radovi na bulevaru zbog koga je to "privremeno" produženo. Ubrzo je postalo jasno da "trojka" na staru trasu neće moći da se vrati dok radovi ne budu kompletno završeni na celom novom tramvajskom koridoru u Bulevaru patrijarha Pavla, to jest na celoj deonici od Mosta na Adi do Pere Velimirovića, što znači dok se ne obavi i rekonstrukcija bulevara na delu koji tek treba da se radi. Tramvajska linija 3 jeste dobila alternativu u vidu autobuske linije, ali ona ni blizu nije adekvatna samoj liniji 3 koja je išla sve do Palilule.

Glas javnosti /E05S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR