Glas Javnosti

PONOSNA SRBIJA! Spisak zemalja sa najviše spomenika pod zaštitom Uneskoa

Društvo
Autor: Glas javnosti

Koja zemlja ima najviše spomenika kulture pod zaštitom UNESCO?

Pod zaštitom Uneskoa (UNESCO) u svetu je trenutno 1.223 lokaliteta u 168 zemalja, a zemlja u kojoj ih, makar trenutno, ima najviše je Italija – ukupno 60. Unesko je na svoj spisak zaštićene svetske baštine iz ove zemlje izdvojio Veneciju, ali i najuži centar gradova poput Sijene, Firence, San Điminjana, Rima. Tu je i Verona, ali i Pjaca del Duomo iz Pize, freske iz Padove, hrišćanski spomenici iz Ravene, terme iz Toskane

Samo jedan zaštićen spomenik kulture manje na listi ima Kina, u kojoj je njih 59 pod zaštitom Unesko. U Nemačkoj ih je 54, a u Francuskoj 53. 

Nemačka je poslednjih godina uvrstila neke nove, poput istorijske umetničke kolonije Mathildenhohe u Darmštatu, jevrejske lokacije u Špajeru, Vormsu i Majncu, tu je i donja germanska granica Rimskog carstva i Dunavska granica, što dele sa Austrijom i Slovačkom.

Španija ima 50, Indija 43, a Meksiko i Velika Britanija zajedno sa Severnom Irskom imaju po 35 spomenika kulture pod najstrožom zaštitom.

Sjedinjene Američke Države imaju 26 lokacija pod zaštitom, isto koliko i Japan, dok više od njih imaju Rusija – 32 i Iran, koji ima 28.

U SAD su pod zaštitom Unesko Veliki kanjon, Nacionalni park Jelouston, Taos Pueblo, Dvorana nezavisnosti u Filadelfiji.

Među poslednje dodatim lokacijama na ovu listu najzaštićenijih na svetu u Velikoj Britaniji su i pejzaž od škriljaca u severozapadnom Velsu i grad Bath kao deo banjskih gradova Evrope.

I dok novi „pristižu“ ima i onih lokaliteta koji su svoj zaštićeni status izgubili, poput grada Liverpula, koji od pre nekoliko godina više nije pod zaštitom i to zbog novih građevinskih projekata.

A gde je tu Srbija?

Srbija na listi ima pet lokaliteta, isto kao i BiH i Slovenija od zemalja u okruženju, Crna Gora ih ima četiri, Hrvatska čak deset, dok su pod zaštitom Unesko u Severnoj Makedoniji dva lokaliteta.

Pod najvišim stepenom zaštite u Srbiji su Stari Ras i Sopoćani, manastir Studenica, srednjovekovni spomenici na Kosovu, Gamzigrad-Romulijana, kao i srednjovekovni nadgrobni spomenici Stećci.

Šta je UNESCO?

Unesko okuplja 193 države, to su sve svetske zemlje koje priznaje UN. Organizacija je osnovana 1945. godine, po završetku Drugog svetskog rata, a sedište je u Parizu.

Na sajtu Unesco navodi se da se kao organizacija zalažu za bolji pristup obrazovanju, ali i za zaštitu i promociju kulturnog nasleđa i jačanje veza među narodima.

Najpoznatiji su su po zaštiti kulture i prirode, u skladu sa Konvencijom o svetskoj kulturnoj i prirodnoj baštini iz 1971. Na osnovu ovog dokumenta Unesko popisuje lokacije od univerzalnog značaja za kulturu, prirodne lepote i nematerijalno nasleđe.

TABELA država sa najviše svetske baštine pod zaštitom UNESCO:

Italija – 60
Kina – 59
Nemačka – 54
Francuska – 53
Španija – 50
Indija – 43
Meksiko – 35
V. Britanija i Severna Irska – 35
Rusija – 32
Iran – 28

Domaća šljivovica konačno upisana na Uneskovu listu

Veštine i znanja koja su potrebna za pripremu srpske rakije šljivovice u domaćinstvima, kao i njena svakodnevna upotreba i običajne prakse u kojima se ona koristi, od sada se nalaze na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

Sve to značajno doprinosi povećanju vidljivosti nematerijalnog kulturnog nasleđa na nacionalnom i lokalnom nivou, kao i međunarodnoj promociji „živog nasleđa“ Srbije, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture.

Kako se dodaje, nominacija, koja objedinjuje kulturu gajenja šljive, tradicionalne zanate, kulturu ishrane i običaje, pečenje šljivovice i njeno korišćenje tokom privatnih ili javnih događaja na najbolji način pokazuje kako se tradicionalne veštine i prakse mogu razvijati u savremenom okruženju.

Odluku o upisu doneo je Međuvladin komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa na 17. zasedanju koje se održava u Rabatu, u Maroku., piše Nova ekonomija.


Glas javnosti B010S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR