U neočekivanom preokretu, Vrhovni sud SAD je u sredu odlučio da će pre isteka roka 19. januara, do kada Bajtdens mora da proda američku podružnicu TikToka tamošnjem investitoru ili će društvena mreža biti zabranjena, ipak saslušati TikTok-ove primedbe na zakon koji bi mogao da ugasi aplikaciju, tj. mrežu, samo devet dana kasnije, piše Blumberg.
Ovo je velika vest za TikTok — prva pobeda kompanije (i to iznenađujuća) u dugotrajnoj pravnoj borbi koja je počela ranije ove godine, kada je Kongres velikom većinom usvojio, a predsednik Džo Bajden brže-bolje potpisao, zakon o nacionalnoj bezbednosti kojim bi aplikacija bila blokirana na nivou cele zemlje.
TikTok-ov kineski vlasnik Bajtrdens (ByteDance) ima rok do 19. januara da proda ovu popularnu društvenu mrežu američkom vlasniku ili zabrana stupa na snagu.
Pre ove prekretnice, TikTok je doživljavao poraz za porazom. Samo ovog meseca, federalni apelacioni sud je presudio da zakon o prodaji ili zabrani treba da ostane na snazi. Nekoliko dana kasnije, nakon što je TikTok zatražio da se zabrana zaustavi kako bi Vrhovni sud i novoizabrani predsednik Donald Tramp mogli da odluče, apelacioni sud je to odbio.
TikTok je tada posegnuo za, kako se činilo, poslednjim pravnim potezom, obrativši se Vrhovnom sudu sa molbom za još jednu šansu da izloži svoj slučaj. Na iznenađenje mnogih, sudije su brzo rekle "da".
Vrhovni sud će saslušati argumente TikTok-a 10. januara — što je neuobičajeno brz postupak za najviši sud — pružajući tračak nade za aplikaciju koja je gotovo iscrpla svoje najjače pravne opcije.
Iako se ne zna šta će Vrhovni sud odlučiti, Blumberg analizira moguće ishode.
– Važno je napomenuti da, iako je najviši sud pristao da sasluša slučaj i argumente, što zahteva četiri glasa u veću, sudije nisu odložile rok od 19. januara, što zahteva pet glasova – napisao je Metju Šetenhelm, analitičar Bloomberg Intelligence-a.
Sud može odlučiti da li će podržati zakon ili ga pauzirati pre isteka roka, ali on i dalje daje TikTok-u samo 30% šanse za pobedu.
Tramp je pokušao da zabrani aplikaciju iz sličnih bezbednosnih razloga tokom svog prvog mandata 2020. godine, ali je potom koristio TikTok tokom nedavne predsedničke kampanje i sugerisao da će je nekako spasiti.
On formira administraciju sa oštrim stavom prema Kini, koja je predvodila kampanju za zabranu TikTok-a, ali je ove nedelje primio izvršnog direktora TikToka, Šoua Čeva, u Mar-a-Lagu i izjavio novinarima da „ima toplo mesto u srcu za TikTok“.
Da, odluka da sasluša TikTok-ov slučaj je pobeda za kompaniju, ali možda neće biti presudna. Najviši sud jednostavno radi ono što mu je zadatak. Ako TikTok bude zabranjen, to bi bio prvi put da SAD ugase neku društvenu mrežu.
Dok ulazimo u nepoznatu teritoriju — punu komplikovanih i dalekosežnih pitanja o pravima Amerikanaca prema Prvom amandmanu i širem presedanu koji bi ovo moglo postaviti — odluka Vrhovnog suda da sasluša TikTok može jednostavno odražavati važnost ovih pitanja i želju da se stvari razjasne pre nego što se zabrana dogodi i administracija promeni.
U međuvremenu, sledeće poglavlje ove sage možda se već piše: američki kupci podnose ponude za TikTok u slučaju da izgubi na Vrhovnom sudu.
Bajtdens je izjavio da je prodaja ovog vrednog resursa neprihvatljiva, ali neki sa dovoljno dubokim džepovima još uvek nisu spremni da prihvate "ne" kao odgovor.
Za sada.