Zakon o kućnom redu u stambenim zgradama tačno je definisao prava i obaveze stanara. Između ostalog, tačno je definisano vreme apsolutne tišine, odnosno, kada mogu da se izvode radovi i takođe je definisano i korišćenje zajedničkih prostorija.
Prema rečima profesionalnog upravnika, apsolutna tišina u stambenim zgradama trebalo bi da se poštuje uveče - radnim danom od 10 sati, a ujutru do 7.
- Faktički već od 7 ujutru vi možete da počnete da radite neke radove, mada većina stanara se ne opredeljuje, nego krene kasnije. Međutim, kasnije vas stiže onaj kućni red od 16 do 18 časova popodne, kada isto ne treba da pravite buku. Vikendom od 14 do 18 časova popodne ne možete ništa da radite i vikendom isto ujutru do 8, tj. od 10 ne treba da se izvode nikakvi radovi - objasnio je profesionalni upravnik.
Ljubiša navodi i da se stambena zajednica dogovara o nameni zajedničkih prostorija, jer "ne može u isto vreme da bude i biciklana i sušenje veša".
- Takođe vi te zajedničke delove zgrade, što je veoma popularno u poslednje vreme, možete da komercijalizujete, da izdate i na taj način povećate budžet zgrade i smanjite troškove koje vi, kao vlasnici stana, imate - objašnjava upravnik Banovački.
Kako dodaje, u praksi se pokazalo da kada zajednička prostorija može da se izda, stanari se radije odlučuju za to, nego za sušenje veša.
Kako ističe, kazne se kreću 5.000 dinara za nepoštovanje kućnog reda, ali u trenutku dolaska komunalne policije, dešava se da stanari utišaju buku, sklone veš iz zajedničke prostorije i na kraju nikom ništa.
Beograd svoju Odluku o opštim pravilima kućnog reda nije menjao od 2021. godine, a kazne za stanare koje se odnose na iste ili slične prekršaje za fizička lica je 5.000 dinara. Za pravna lica, kao stanare kazna je 50.000 dinara, za preduzetnike 25.000 dinara.
Glas javnosti/B06S