Glas Javnosti

RASTU CENE kvadrata i zakupa stana, studenti se hvataju za glavu!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Nalet stranih studenata u Nišu podigao cene kirija, domaći brucoši u problemu.

Sve više stranaca upisuje fakultete u Nišu - neke dovode pristupačne cene školarina, a neki su došli 2022. godine, usled rata u Ukrajini. Porastom broja stranih studenata, “skočile” su i cene kirija, pa su sada u problemu studenti koji dolaze u Niš iz drugih mesta u Srbiji. Iz 4 zida kažu da je u Nišu prosečna cena garsonjere oko 215 evra, dok za veće stanove strani studenti izdvajaju i do 500 evra.

Studenti iz inostranstva uglavnom pokazuju interesovanje za Medicinski fakultet u Nišu, pre svega, zbog pristupačnijih cena školarina u odnosu na druge evropske zemlje.

Nalet stranaca primetan je u poslednje dve godine, kaže za 4 zida Đorđe Stanković iz jedne niške agencije za nekretnine - najpre zbog sukoba u Ukrajini.


Grupa od oko 100 studenata je prešla na Medicinski fakultet u Nišu 2022. Oni retko iznajmljuju stanove sami, uglavnom su u paru, a najviše ih bude po četvoro. Kada su stigli stranci, kirija za veće stanove je skočila i sada je od 350 do 600 evra - navodi Stanković.

Studenti iz Indije, Maroka, Nigerije, Šri Lanke, Tunisa i drugih zemalja spremni su da u Nišu plaćaju veliki stan od 300 do 500 evra mesečno, navode sa sajta za oglašavanje nekretnina 4 zida.

Na sajtu 4 zida oglašena cena garsonjere za izdavanje u Nišu trenutno iznosi u proseku oko 215 evra, za jednosoban stan je mesečno potrebno izdvojiti 250 evra, dok kirija za veće stanove iznosi od 300 do 500 evra - ističu iz 4 zida.


Stanković dodaje da stanodavcima odgovara to što su strani studenti došli na duži period i da su iskustva sa njima uglavnom korektna.

Sa prvim naletom stranaca, u jednom trenutku bilo je teško naći prazan stan u Nišu. Uglavnom su njihovi uslovi da svaki student ima posebnu sobu, da krevet ne bude na rasklapanje, već singl ili francuski ležaj i da svaka soba ima ormar, radni sto i stolicu. Najviše traže nekretnine u okolini Medicinskog fakulteta - priča on.

Sve to donosi niz problema brucošima iz Vranja, Leskovca, Pirota, Zaječara i drugih gradova u Srbiji, koji u Nišu već pokušavaju da rezervišu stanove za oktobar - stranci su uticali na cene, ali i zauzeli veliki broj stanova.


Dolazak stranaca je otežao situaciju domaćim studentima. Pre su mogla tri studenta da nađu stan od 300 evra, a sada je kirija 400 do 450 minimum, plus troškovi, tako da im je potrebno minimum 150 evra po osobi. Studenti iz Srbije uzimaju garsonjere, od 150 evra, pa do 250 evra oko Ekonomskog, Pravnog i Medicinskog fakulteta - kaže Stanković.

U Nišu je poslednjih godina sve veće interesovanje investitora za zidanje zgrada, ali sve su veće i cene. Podaci 4 zida pokazuju da je prosečna oglašena cena za prodaju stanova u Nišu 1.578 evra po kvadratu. Pre samo tri godine, prosečna cena kvadrata u tom gradu bila je oko 1.000 evra.

Da bi kupili stan od 50 kvadrata, mladi u Nišu morali bi da rade skoro celu deceniju, a ako primaju minimalac, za to bi im trebalo čak 17 godina rada. Sve to pod uslovom da cene u međuvremenu ne porastu i da se cela plata koristi samo za to. Zato neki podižu kredite, neki plaćaju kiriju, a neki ostaju kod roditelja. Prosečna cena kvadrata u Nišu je 1.578 evra, a cena mesečne kirije za garsonjeru oko 214 evra, pa je mladima u Nišu sve teže da i to priušte.

Iz organizacije Ministarstvo prostora za Južne vesti su nedavno rekli da je u Srbiji tržište nekretnina nedovoljno regulisano i da se tako na istom mestu “takmiče” oni koji kupuju stan da bi ga iznajmljivali ili prodali dalje i oni koji traže stan da bi se osamostalili.

Glas javnosti/Južne vesti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR