Glas Javnosti

SENZACIONALNO OTKRIĆE U BLIZINI LESKOVCA: Kuće starije od PIRAMIDA! (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

Arheolozi su na lokalitetu Svinjarička čuka u blizini Leskovca otkrili ostatke kuće stare 7.600 godina.

Kuća je četvrti objekat pronađen na prostoru koji je naseljavala starčevačka kultura, a Vladimir Stevanović, viši kustos i arheolog Narodnog muzeja u Leskovcu, objašnjava da su godinu dana ranije pronašli i ostatke građevine stare čak 8.100 godina.

- U pitanju je pravougaona forma i imali su drvene stubove koji su držali krovni deo. Interesantno je da je kuća stara 7.600 godina bila direktno ispod kuće stare 7.500 godina. To nam daje dokaz o kontinuitetu naseljavanja na ovom prostoru - objašnjava Stevanović.

Starčevačka kultura

Lokalitet Svinjarička čuka opasan je dvema rekama, Caričinom i Svinjaričkom, a pripadnici starčevačke kulture, najstarije zemljoradničke kulture na teritoriji Južne Evrope, na plodnoj rečnoj terasi pronašli su sve neophodne uslove za život.

- Ovde je bilo i izvorište kamenih sirovina, koje su činili jaspis, kalcedon i rožnac od kog se dobija kremen i od kojih su se izrađivala kamena oruđa i alatke. Mnogo toga je pronađeno na ovom lokalitetu što nam govorio o tome kako su oni tada živeli - objašnjava kustos.

Tako postoje dokazi da su prastari stanovnici ovog podneblja naseljavali Svinjaričku čuku najmanje šest vekova u kontinuitetu. Živeli su zemljoradničkim načinom života, a gajili su i domaće životinje. Uz to su i lovili i sadili žitarice i mahunarke od kojih su pravili brašno.

- Pronašli smo i veliki broj kamenih artefakata - sekira, udarača, kreminih nožića, testerica, zatim, keramičkih predmeta, kao što su duboke i plitke zdele, krčazi, pehari... U pitanju je slikana keramika karakteristična za starčevačku kulturu koja ima prelepu formu. Imamo i jako veliki broj predmeta iz kulta i umetnosti, antropomorfnih figurina, odnosno onih koje imaju ljudski oblik, od kojih su neke stilizovane, a neke realistične. Tu su i zoomorfne figurine koje imaju oblik životinja. U ovom slučaju najviše je figurina govečeta - objašnjava arheolog.

U blizini naselja iz starijeg kamenog doba

Zanimljivo je da se u blizini nalaze lokaliteti sa tragovima naselja iz starijeg kamenog doba.

- Na nekih petnaestak kilometara odavde nalazi se lokalitet Petrovac 1 čija je starost procenjena na oko 250.000-300.000 godina pre naše ere. Ono što je interesantno, to je povezanost tog starijeg kamenog doba sa lokalitetom Svinjarička čuka, naravno ne u direktnom kontinuitetu, ali do sada su ovde pronađeni i predmeti iz perioda srednjeg paleolita, nekih 45.000-50.000 godina pre naše ere. Potvrđeno je da je par artefakata sekundarno korišteno što znači da su ljudi iz Svinjaričke čuke koristili te lokalitete naknadno. Sam lokalitet ima tragove naseljavanja iz svih perioda mlađe praistorije: gvozdenog, bronzanog, bakarnog i mlađeg kamenog doba - ističe Stevanović.

Pronađeni artefakti bi od sledeće godine trebalo da budu izložena u Narodnom muzeju u Leskovcu koji je nedavno obeležio 75 godina postojanja. U njemu se, inače, nalazi oko 30.000 eksponata koji svedoče o osam hiljada dugoj istoriji leskovačkog kraja.

Glas javnosti/Dnevnik.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR