„Nastavnici su nezadovoljni, raspoloženje je loše što se datih obećanja tiče. Oni ne veruju šta se priča iz ministarstva i spremni su da podrže sve što sindikati rade“, rekao je Mihailović.
Kako je kazao, hvatamo se za prosečnu platu, a realnost je da nastavnik koji ima punu normu, njegova početna plata je 86.680 dinara, uz to ide povećanje za starešinstvo od sedam odsto i 0,4 odsto za svaku godinu rada.
„Sa tih sedam posto i četiri odsto sa 10 godina staža mi ne možemo da stignemo do trenutnog republičkog proseka koji je 97.850 dinara. Mi smo 11.000 ispod prosleka s tim što je taj prosek za jul 2024. godine“, objasnio je sagovornik.
Podsetio je da je projektovano da 960 evra bude plata u decembru 2024. godine, i da su prosvetari s tim krenuli na pregovorima prošle godine.
„Sa ovim što nam nude u ovom trenutku – 12 posto za nastavno osoblje smo daleko od toga“, rekao je on i dodao da povećanje od osam odsto za nenastavno osoblje nešto što kategorički ne mogu da prihvate. „Ako ide povećanje, ide za sve“, ističe Mihailović.
U svim školama koje pripadaju sindikatima, čak i u onima koje nemaju sindikate, plan je da se nastava obustavlja i ne ulazi u učionice, objašnjava sagovornik N1.
„Skupljamo iz svih krajeva Srbije i dolazimo u Beograd na protest, u 12 sati“, rekao je on i izrazio očekivanje da će zaposleni u prosveti biti pozvani na novu rundu pregovora.
Kako je kazao, od 16. septembra kada je bila prva obustava rada, prosvetni radnici nisu dobili poziv za razvovor ni naznake o tome. „Primorani smo da ih nateramo da sednu na pregovarački sto, tražimo samo da se ispoštuje ono što je potpisamo“, navodi Mihailović.
Ukoliko se to ne dogodi, ne isključuje nove proteste, štrajkove, obustave…
Komentarišući izjavu ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović koja upozorava da obustava rada nije štrajk, sagovornik N1 kaže da to vidi kao otvorene pretnje. Podsetilo je na 2015. godinu i štrajk skraćenjem nastave na 30 minuta koji je trajao pet meseci, ali i na smanjenje plata zasposlenima i kažnjavanje na više načina.
„Mi samo želimo da nas neko čuje. Spremni smo i da na više dana obustavimo nastavu“, kaže sagovornik N1.
Govoreći o izmenama Krivičnog zakonika, Mihailović kaže da bi to bila prva tema razgovora.
Nasilje eskalira svakog dana – što vidljivo što nevidljivo. Ne dođu svi slučajevi nasilja do novina i medija, rekao je on.
U tom smislu se, kako ističe, nisu pomerili sa mrtve tačke, podsećajući da prosvetni radnici traže zaštitu kakvu imaju advokati, odnosno da se pooštre kazne za napad na nastavnike..
Glas javnosti/N01S