Glas Javnosti


STAZAMA SLAVNIH PREDAKA: Planinari sa juga Srbije stigli na Krf

Društvo
Autor: Glas javnosti

Meštani Grci priredili su osmočlanoj grupi planinara svečani doček na Krfu, gde je obeleženo sto deset godina albanske golgote.

Osmočlana ekipa planinara, koja je pre dve nedelje krenula iz Niša na marš hodočašća “Stazama slavnih predaka”, stigla je u četvrtak, 15. januara, na Krf, gde su im meštani Grci priredili svečani doček. Ekipu neobičnih hodočasnika čine Milan Lapčević, vođa poduhvata, Nataša Stanković Nedeljković, Nela Petrović, Boban Hadži Stojković, Bojan Radenković, Rade Knežević, Milan Grozdanović i Miloš Dragićević.

Pešački marš bio je dugačak nešto više od 200 kilometara. Iskusni planinari prešli su ovo rastojanje za pet dana, noseći sa sobom kompletnu opremu neophodnu za kretanje i bivakovanje u planinama po hladnom vremenu, piše Nikola Milićević, prenosi Jugpress. Neobična ekspedicija prošla je najtežim pravcem (Drugi pravac povlačenja srpske vojske), kojim su se kretale Druga i Treća armija, kao i jedinice Odbrane Beograda vojske Kraljevine Srbije, a put je vodio od Pećke Patrijaršije preko Čakora, Plava, Gusinja, po zlu čuvenih Prokletija, Selca, Tamare i Koplika, sve do Skadra i Šenđina, odakle su se brodom prevezli na Krf.

Planinari su putem posećivali mesta na kojima se nalaze ostaci grobova srpskih vojnika i civila, i na njima polagali cveće i vence.

Meštani Krfa srdačno su dočekali neobične goste iz Srbije priredivši im doček na kome su domaćini otpevali obaveznu “Tamo, daleko”, a odmah zatim i lokalnu “Mi mou timonis matia mu” (Ne ljuti se na mene, oko moje crno) u znak sećanja na legendarnu ljubav srpskog vojnika i devojke Grkinje.

Tokom prolaska kroz Kosovo i Metohiju, planinari su imali česta presretanja i zaustavljanja od strane tamošnje policije, da bi im kosovska agencija za bezbednost, na prelazu prema Crnoj Gori, uručila rešenja o jednogodišnjoj zabrani ulaska na Kosovo svakom od srpskih planinara ponaoosob.

Sem u malom broju lokalnih medija, čitav ovaj događaj male grupe odvažnih planinara, u Srbiji nije zabeležen.

Glas javnosti/Jugpress

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR