Helena Strugar je studentkinja beogradskog univerziteta, rodom iz Crne Gore, kojoj je 16. aprila na graničnom prelazu Dobrakovo pri ulasku u Srbiju – saopšteno da joj je zabranjen ulazak, i to bez obrazloženja.
„Ni jedan osnov, samo su mi dali papir. Na papiru je bila zaokružena stavka 7. A to je da ja ugrožavam bezbednost Republike Srbije i njene građane i to je to. Niti po kom osnovu, niti na koliko, niti ko je doneo tu odluku, ko kontroliše tog koji donosi te odluke… Ni jednu informaciju nisu dali“, kaže Helena Strugar, studentkinja
U pisanoj izjavi Helene Strugar i njene porodice navedeno je da je ona tom prilikom zadržana u službenim prostorijama više od sat vremena uz obrazloženje da se čekaju dalja uputstva nadređenih i da ne znaju koji je pravni osnov takve zabrane. Da je takav postupak neozbiljan ocenjuje pravna zastupnica studentkinje, advokatica Sara El Sarag koja je najavila podnošenje žalbe Ministarstvu unutrašanjih poslova Srbije na zabranu ulaska njenoj klijentkinji u Srbiju. Takva zloupotreba nadležnih se indikativno povezuje, kaže advokatica, sa događajem koji se desio u januaru.
„Mi sumnjamo na postpak koji se vodi na upad na Pravni fakultet, kad je bila Srpska Nova godina 13. na 14. januar, gde je Helena Strugar jedna od oštećenih i jedna od glavnih svedoka koja je snimila tu tuču koja se desila. Sa druge strane je krenula hajka u medijima, konkretno više „Repbulika“ nego „Informer“, a navodno je preuzet tekst sa „Informera“ da su oni plaćeni da dođu u Srbiju, da je ona bila u društvu sa Zvicerovim kumom i da su dobili pare kako bi rušili državu“, kaže Sara El Sarag, advokatica.
Advokatica dodaje i da su Višem sudu u Beogradu podnete dve tužbe protiv medija Informer i Republika, koji su u tekstovima Helenu Strugar nazivali „plaćenicom koja je došla da ruši predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Neki medijima je ona poslala demante koje su objavili. Ako optužbe da je ona došla u Srbiju da bi rušila državu i primila pare za to, se zasniva isključivo na člancima novinskim što je neozbiljno. Ali, sama ta sloboda govora i medija ne može nikako ići na targetiranje ljudi jer mogu biti ozbiljne posledice… Mogla bih da tumačim kao ugrožavanje njene bezbednosti“, smatra El Sarag.
Za Helenu Strugar, to nije bio samo neosnovani administrativni potez, već i lični šok i udar na osnovna ljudska prava.
„Sve vreme sam se nadala da je to greška pojedinaca i da će nadležni da isprave. A kad su mi zvanično rekli, bile su pomešane sve emocije od straha, besa, nemoći… Mnogo je jezivo kad vam neko uskrati slobodu kretanja, izbor uopšte. Ja bih možda i bila u Crnoj Gori, ali isto tako bih volela da sam u Novom Sadu i bila na RTS-u, a ja to ne mogu. Zbog čega, ne znam“, ističe Strugar.
Helena je poručila da će nastaviti da podržava kolege, i da, kako je navela, ne postoji ni jedan osnov po kome mogu da je isteraju iz Srbije.
Glas Javnosti/ N07S