Brojni ugostiteljski objekti, pozorišta, trgovinske radnje najavljuju da u petak neće raditi, u znak podrške studentima i prosvetnim radnicima. I dok deo javnosti podržava obustavu rada svih objekata, vlast poručuje da ne razume smisao tog štrajka.
Ideja o generalnom štrajku poslednjih nekoliko dana pominje se na studentskim protestima, ali i među delom prosvetnih radnika koji su početak drugog polugodišta obeležili obustavom rada. Studenti ističu da nisu oni prvi pokrenuli priču o generalnom štrajku, ali su jutros tu ideju i zvanično podržali na svojim nalozima.
Studentkinja Pravnog fakulteta Vasja Kovačević ističe da je cilj generalnog štrajka podrška studentima, ali i iskazivanje sa solidarnosti sa prosvetnim radnicima, advokatima i drugim grupacijama koje su stale uz studente.
Beogradski noćni klubovi podržavaju GENERALNI ŠTRAJK.
— Pućenje_ubija (@_clapper_) January 22, 2025
IDITE NA STRANICE vaših omiljenih klubova i zahtevajte isto. pic.twitter.com/dfbdvIT6Ul
“Sam cilj generalnog štrajka je da ljudi pokažu koliko su uz nas, pored toga što izlaze na ulicu i da se svi ujedinimo i da zajedno izguramo da nam se ispune zahtevi, mislimo da je to mnogo bitno, ali i da nije dovoljno što su studenti stali i krenuli u blokade, već da je vreme - i imali smo tu parolu, svi u blokade, ona je ostala samo je poprimila neki drugi oblik. Naravno podrška je i prosvetarima i advokatima koji su doneli odluku da obustave rad, podrška je svima i stvarno svi treba da se držimo zajedno”, kaže Kovačevićeva.
Student Fakulteta političkih nauka Matija Savković objašnjava da su studenti, iako ne organizuju generalni štrajk, prvi pokrenuli pobunu pre dva meseca.
“Studenti nisu organizovali tu akciju, ali je podržavaju. Mi smo u blokadi već nekoliko meseci i mi smo, da kažem, zakotrljali tu grudvu, blokada institucija i potpuno podržavamo blokade svih institucija u cilju ispunjenja naših zahteva, a i zahteva svih ugroženih društvenih grupa”, objašnjava Savković.
Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Zoran Stojiljković, za Insajder objašnjava da je najavljena akcija u petak zapravo široka građanska neposlušnost.
“Generalni štrajk ima različita značenja - zavisi od toga da li se radi o štrajku u grani ili nekoj delatnosti ili se radi o opštem štrajku, u privredi i društvenim ustanovama, na nivou nekakve neograničene obustave rada, ili nečega što su daleko skromniji štrajkovi solidarnosti ili upozorenja koji traju sat vremena, dan. Ovo o čemu se govori i najavljuje za petak, ja bih to pre tretirao kao oblik najšire građanske neposlušnosti koja je oblik nenasilnog otpora nelegitimnim zakonima ili praksama vlasti, koja onda uključuje različite oblike, tipa potrošačkog štrajka”, kaže Stojiljković.
Na generalni štrajk je pozvao i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, čiji su članovi još u ponedeljak najavili da će ove nedelje obustaviti rad. Četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika koja su učestvovala u pregovorima sa Vladom, po pitanju štrajka nisu se oglašavala. Premijer Srbije Miloš Vučveić ocenjuje da bi organizovanje generalnog štrajka bilo neodgovorno prema građanima i da ne razume pozive da se zaustavi život.
Glas javnosti /I03S