Pored ruža u blizini kući izvilo se stablo širokih listova, a na vrhu bokor banana!
- "Mislim da smo jedini kojima je banana donela rod a da je gaje u domaćem uzgoju, već nekoliko godina je imamo u dvorištu i uspešno je razmnožavamo, imamo i mlade biljke koje plasiramo putem interneta. Sadnicu sam i ja nabavio preko interneta i tada nisam očekivao da će ovoliko da poraste i da rađa jer smo je posadili zbog lepote lista i da nam krasi vrt, a evo sada imamo i male plodove, koji će nadam se ako bude još sunca i toplote uspeti i da sazru -, kaže Ivan Tomić.
Nema sumnje, kaže i on, da je ovom čudu - da u vinogradarskom kraju rodi i ova tropska biljka, doprinelo sušno leto.
Ali i ona traži posebnu negu!
Banana je zeljasta biljka sa velikom nadzemnom masom pa joj je potrebno dosta vode da bi opstala u sušnim letnjim mesecima.
Foto: Glas javnosti
- Da bi mogla da raste treba joj minimum 40 litara vode dnevno, 20 litara pre podne i 20 litara uveče, ali nećete pogrešiti ako joj sipate i više jer voli vodu. Potrebno je dosta svetlosti, ovde kod nas ima sunčevu svetlost tokom celog dana. Cvetala je, pčele su obavile oprašivanje i sada se na jednoj biljci formiralo preko 50 plodova - kaže Tomić.
Ova biljka je za Ivana bila eksperiment ali se pokazala kao izuzetno zahvalna za naše uslove gajenja. Pored banane on gaji i urmu, limun, nar, smokvu.
- Limun je već odomaćen kod nas, mora se redovno prihranjivati, zalivati, voli glistenjak. Preko zime mora u toplu prostoriju sa dosta svetlosti. Godinama rađa i to su kvalitetni i veliki plodovi, koji su organski bez upotrebe hemije - kaže Ivan.
Glas javnosti