Četiri reprezentativna sindikata zaposlenih u prosveti ne odustaju od štrajka, koji je počeo u ponedeljak 4. novembra, dok se njihovi zahtevi ne ispune. Časovi u mnogim školama u Beogradu i Požarevcu skraćeni na 30 ili 35 minuta. Reč je o zonskom ili cirkularnom štrajku, što znači da će se svake nedelje smenjivati školske uprave u kojima nastava kraće traje.
Predstavnici sindikata planirali su da nakon Beograda i Požarevca, od 13. do 15. novembra tridesetominutne časove imaju osnovne i srednje škole u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru, Valjevu, budući da su 11. i 12. novembra đaci na jesenjem raspustu.
Od 18. do 22. novembra časovi će biti skraćeni u školama na području Kragujevca, Čačka, Kraljeva, Užica, a od 25. do 29. novembra u školskim upravama Niš, Kragujevac, Jagodina, Leskovac i Zaječar.
Prosvetari traže da Vlada Srbije ispuni ono na šta se obavezala u Protokolu, koji je krajem 2023. godine potpisala sa sindikatima- da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom od 1. januara 2025. godine.
Traže i usvajanje izmena i dopuna Krivičnog zakonika koji predviđa bolju zaštitu zaposlenih u prosveti, isplatu Novogodišnje nagrade, hitno otpočinjanje pregovora o ceni rada u 2025. godini, početak pregovora o izmenama i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama.
Sa druge strane Vlada Srbije nudi povišicu od 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju i predškolskim ustanovama, zatim isplatu jednokratne pomoći od 15.000 dinara koju bi do 9. januara dobili svi sektori osim visokog obrazovanja. Takođe, ponuđeno je povećanje naknade za razredno starešinstvo za jedan procenat, sa sadanjih sedam, na osam odsto.
Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže da se prosvetari ne bave ponudom Vlade Srbije, jer u potpisanom Protokolu iz 2023. godine piše da se Vlada obavezuje da početna plata nastavnika od januara 2025. godine bude na nivou prosečne plate u Srbiji.
"Drugi razlog zašto se ne bavimo ponudom Vlade Srbije je zato što povećanje plate od 11 odsto iznosi 9.533 dinara više za prosvetu. Vojska, policija, zdravstvo sa povećanjem od osam odsto dobijaju više u realnom novcu", navela je Gašić za RT Balkan.
Početna plata nastavnika u školi sada iznosi 86.671 dinara. On nema nikakvih dodataka na platu jer nema starešinstvo, nema minuli rad. Inače, prosvetari na svaku godinu radnog staža primaju dodatak od 0,4 odsto, dok na starešinstvo trenutno dobijaju sedam odsto.
Gašić dodaje da je početna plata lekara početnika trenutno 119.800 dinara, što znači da je plata lekara početnika u startu veća od početne plate nastavnika za skoro 34.000 dinara.
"Kada lekaru početniku na 119.800 dinara dodate osam odsto, vi njemu dodajete 9.584 dinara, a našem mladom kolegi kada na 86.671 dodate 11 odsto vi njemu dodajete 9.533 dinara. Kada se kaže povećanje 11 odsto to zvuči veliko, a zapravo nije tako", istakla je ona.
Navodi da je početna plata jedan od razloga zbog čega ne mogu da pronađu nastavnike koji će da rade u stručnim školama, recimo lekare, jer niko neće da uđe u učionicu kada zna da u startu u ordinaciji ima 36.000 veću platu ili inženjeri kojima privreda nudi neuporedivo više novca.
Vlada Srbije je obećala prosvetarima potpisivanje Kolektivnog ugovara do marta i rad na izmeni Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
"To nisu loši predlozi. Možda je Vlada odmah trebala 15.000 dinara da nam uključi u procente povećanja plate. Oni su nam ovim najavili da naredne godine neće biti povećanja i time smo stavljeni u još nepovoljniji položaj. Prosečna zarada u narednoj godini u Srbiji će rasti zbog privatnog sektora. Kada jednokratno date 15.000 dinara to nigde ne ulazi", istakla je ona.
Trenutno u Srbiji nastavnik sa 20 godina radnog staža i starešinstvom ima platu 99.671 dinar.
Povodom štrajka prosvetnih radnika oglasilo se i Društvo direktora škola Srbije koji predlažu da se hitno nastave i okončaju svi pregovori između sindikata prosvetnih radnika i Vlade i da se zamrznu predložene aktivnosti sindikata.
Prema mišljenju udruženja direktora, sveobuhvatno rešenje sa ispunjenjem osnovnih zahteva sindikata treba tražiti u stalnim razgovorima do konačnog dogovora.
"Očigledno je da u ovom trenutku ne mogu da se ispune svi zahtevi sindikata i da će istrajavanje obe strane samo dodatno urušiti i onako narušen obrazovni sistem, a mislimo da to ne odgovara nikome", navodi se u saopštenju.
Direktori škola podržavaju zahteve reprezentativnih sindikata da plata pripravnika bude jednaka republičkom proseku, ali cene i napor Vlade i Ministarstva prosvete za postizanje kompromisnog rešenja.
"Polazeći od toga da Vlada Srbije i sindikati još nisu u potpunosti postigli dogovor i da se ne bi dalje preduzimali novi radikalni koraci kojima problem neće biti rešen, već će se u potpunosti ugroziti i obesmisliti obrazovno-vaspitni proces pozivamo na kompromis u cilju očuvanja smisla onoga što svi radimo u prosveti" poručili su direktori.
U saopštenju se dodaje da je Vlada Srbije otklonila razliku između nastavnih i nenastavnih radnika i dodatno ojačala ulogu odeljenjskih starešina što je sigurno dobro, i ponudila jednokratnu isplatu svim zaposlenima.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević pozvao je predstavnike sindikata da prihvate ponudu Vlade Srbije i da se vrate ekonomskom i socijalnom dijalogu.
"Više puta sam se sastajao sa predstavnicima sindikata prosvete. Njihova odluka da idu u štrajk znači da je naša ponuda odbačena. Samo je za prosvetu bilo predviđeno 11 odsto, a oni su rekli da je to uvreda", rekao je Vučević.
Dodao je da ne razume gde je izlazna strategija ako prosvetni radnici idu u štrajk, jer je to odbijanje ponude i da ona više ne postoji . Naveo je da su razumeli i prihvatili argument sindikata da ne žele da se zaposleni u prosveti dele, jer je prethodno Vlada ponudila da nastavnici dobiju povećanje od 12 odsto, a nenastavni kadar osam odsto.
U štrajku su predstavnici četiri reprezentativna sindikata- Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost", Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Glas javnosti / R02S