Kina je saopštila da mere Evropske unije da zaštiti svoje kompanije od stranih subvencija predstavljaju barijeru trgovini i investicijama, otvorivši tako novo poglavlje u tekućem trgovinskom sporu dve strane.
Ministarstvo trgovine je objavilo nalaze svoje istrage o Uredbi EU o stranim subvencijama, ističući kao veliku zabrinutost - "selektivnu implementaciju". Istraga je krenula u julu prošle godine nakon što je EU počela da ispituje kineske subvencije za električna vozila.
Peking nije precizirao nikakve radnje koje planira da preduzme nakon rezultata istrage. Ranije je rečeno da bi, ako se utvrdi postojanje trgovinskih barijera, ministarstvo moglo da vodi bilateralne razgovore, započne multilateralno rešenje spora i preduzme "druge odgovarajuće mere".
Ministarstvo je takođe saopštilo da bi ovi koraci mogli da uključuju preporuku "mera odmazde".
Na brifingu kasnije tokom dana, portparol ministarstva je rekao da će Peking preduzeti korake poput traženja pregovora od EU, ne iznoseći detalje.
Kineska istraga dolazi usred šireg trgovinskog spora sa Briselom, gde je EU nametnula carine do 45 odsto na električna vozila kineske proizvodnje nakon što je utvrdila da državne subvencije daju kineskoj industriji električnih vozila "nepravednu" prednost.
Kina je saopštila da je EU pokrenula detaljne istrage samo o kineskim kompanijama koje učestvuju u javnim nabavkama, zajedno sa iznenadnim inspekcijama i drugim strogim merama sprovođenja protiv kineskih firmi.
To praktično znači da se "kineski proizvodi u procesu izvoza u EU tretiraju nepovoljnije nego proizvodi iz trećih zemalja", saopštilo je Ministarstvo trgovine.
Regulativa EU navodno ima za cilj suzbijanje efekata stranih subvencija kako bi se osigurali jednaki uslovi za preduzeća u 27 država članica. Briselu daje moć da proverava subvencije za koje smatra da mogu da naruše evropska tržišta. Regulatori mogu izreći novčane kazne, suspendovati tendere ili direktno blokirati državna preuzimanja.
Koristeći ovaj zakon, EU je prošle godine započela istragu kineskog proizvođača vozova koji planira da prodaje kompozicije u Bugarskoj, što je dovelo do povlačenja kompanije. Evropska komisija je takođe izvršila raciju u kancelarijama kineskog dobavljača bezbednosne opreme "Nuktek" u Poljskoj i Holandiji prošle godine.
Odvojeno, istraživanje EU objavljeno danas pokazalo je da su evropske kompanije u Kini pod pritiskom da lokalizuju svoje poslovanje u skladu sa propisima zemlje, žrtvujući efikasnost i smanjujući svoju globalnu konkurentnost.
Glas javnosti /R02S