Tankerske cene prevoza nafte nastavile su da skaču kako rastu tenzije na Bliskom istoku, a brodovlasnici zahtevaju veće naknade za ukrcavanje u luke u Persijskom zalivu, nakon što su Sjedinjene Američke Države pokrenule napade na Iran tokom vikenda, objavila je danas Londonska berza.
Tako je referentna cena za supertanker, koji prevozi dva miliona barela sirove nafte sa Bliskog istoka u Kinu, porasla za 12 odsto, preneo je Blumberg.
Ta cena je sada dostigla ekvivalent od oko 76.000 dolara dnevno, što je najviše od marta 2023. godine.
Medij navodi da su troškovi transporta nafte više nego udvostručeni otkako je Izrael prvi put ispalio rakete na Iran i iznose 1,40 dolara po barelu.
S druge strane, brodovlasničke kompanije zahtevaju veće premije kako bi nastavile da dopuštaju svojim tenkeriima plovidbu kroz Ormuski moreuz i Persijski zaliv.
Zajednički pomorski informacioni centar (Joint Maritime Information Center - JMIC), koji pokriva mornarice i trgovačke brodove, saopštio je da procenjuje povećan rizik od pretnje za brodarstvo, iako se za sada protoci nafte uglavnom nisu ugroženi.
Glas javnosti /U01S