Osim Srbije, putarina se po pređenom kilometru naplaćuje u Italiji, Španiji, Portugalu, Francuskoj, Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Hrvatskoj, Turskoj, Norveškoj, Irskoj i Poljskoj.
Za razliku od njih, ostale evropske zemlje su se odlučile za vinjete, koje se kupuju za određeni vremenski period.
Izuzetak su Nemačka, Holandija, Belgija, Finska, Estonija, Litvanija i Letonija, koje ne naplaćuju putarinu za vozila do 3,5 tone. U ovim državama vinjete su obavezne za vozila teža od 3,5 tone ili ona koja prevoze više od osam putnika.
Iako nema klasičnu naplatu putarina, svaka od ovih država ima određen broj tunela ili mostova, čije korišćenje se plaća. Sistemi naplate su različiti i mogu biti na licu mesta, ili kupovinom elektronske karte.
Predstavljamo vam cene vinjeta za putničke automobile po evropskim zemljama.
Cena vinjeta u Češkoj varira zavisno od goriva koje automobili koriste. Za električne automobile korišćenje auto-puteva je besplatno, dok su najskuplje vinjete za vozila koja koriste fosilna goriva.
Dnevna vinjeta
Desetodnevna vinjeta
Mesečna vinjeta
Godišnja vinjeta
U Švedskoj postoje dve šeme naplate korišćenja puteva, infrastrukture i takse za saobraćajne gužve.
Vozila registrovana kako u Švedskoj, tako u inostranstvu, moraju da plate mostarinu za prelazak mostova Motala, Sundsval i Skurubron. Mostarina košta između 5 (0,43 evra) i 20 švedskih kruna (1,73 evra), zavisno od veličine vozila i da li ste u Sundsvalu ili Motali.
U Stokholmu i Geteburgu plaća se taksa za saobraćajne gužve. Taksa se naplaćuje radnim danima i košta od 9 švedskih kruna (0,78 evra) do 35 šveskih kruna (3,03 evra), zavisno od doba dana i da li ste u Stokholmu ili Geteburgu.
Maksimalna taksa u Geteburgu je 60 kruna dnevno (5,19 evra), a u Stokholmu 130 kruna (12,03 evra). Taksa se ne naplaćuje subotom, nedeljom, državnim praznicima, dan pred državni praznik i tokom jula.
Glas javnosti/B06S