Glas Javnosti


Crna Gora negira ekonomsku zavisnost od Srbije, ali brojke tvrde drugačije

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Zvanični podaci pokazuju pravo stanje

Crna Gora ni u jednom segmentu ne pokazuje znake ekonomske zavisnosti od Srbije, kaže Nik Đeljošaj, ali ga mnoge brojke demantuju.

Crna Gora ni u jednom segmentu ne pokazuje znake ekonomske zavisnosti od Srbije, kazaće Nik Đeljošaj, potpredsednik Vlade i ministar za ekonomski razvoj, naglašavajući da je “ekonomska razmena... vođena tržišnim principima", pišu Vijesti.

Šta, međutim, pokazuju zvanični podaci?

Udeo Srbije u ukupnom uvozu Crne Gore u 2024. godini iznosio je 699,2 miliona od ukupno 4,07 milijardi evra ili oko 17,2 odsto, a nešto manje od trećine ukupnog crnogorskog izvoza Crne Gore, 184,5 miliona od ukupno 615 miliona evra, plasirano je na srpsko tržište, navodi se u tekstu.

Skoro svaki četvrti turista koji je prenoćio u Crnoj Gori bio je iz Srbije.

Avijacijski prihodi Aerodroma Crne Gore (ACG) tokom 2024. godine iznosili su 10.700.000 evra, od čega je sedam miliona evra prihodovano od srpskog nacionalnog avio-prevoznika, a 3.700.000 evra od Air Montenegra, piše dalje.


Učešće prihoda koji Luka Bar ostvaruje po osnovu poslovne saradnje sa privrednim subjektima iz Srbije u periodu 2021-2024. kreće se između 35 i 45 odsto. Čak 63 odsto ukupnih prihoda Željezničkog prevoza Crne Gore (ŽPCG), kako je navedeno, u prošloj godini ostvareno je od prodaje karata u međunarodnom saobraćaju prema Srbiji.

"Nepotvrđene kuloarske priče"

Na drugoj strani osim nikad potvrđenih kuloarskih priča o navodnim Vučićevim pretnjama da će Crnu Goru “ostaviti bez hrane i turizma i zatvoriti za nedelju dana aerodrome i Luku Bar”, oni sa dužim pamćenjem prisetiće se da je marta 2020. godine Srbija, zbog epidemiološke situacije, na 30 dana zabranila izvoz osnovnih životnih namirnica i sredstava za higijenu.

Ovu meru je kritikovao tadašnji premijer Duško Marković, a iz Privredne komore su kazali da su crnogorski privrednici zabrinuti zbog zatvaranja granica, navodi se u tekstu, kako zbog snabdevanja proizvodima koje uvoze, tako i zbog nemogućnosti obezbeđivanja sirovina i rezervnih delova za sopstvenu proizvodnju.

Druga slična situacija desila se jula prošle godine, kada je Srbija zabranila izvoz suncokretovog ulja.

“Mi smo u ovom trenutku to malo samo zaustavili, pa ćemo da vidimo kako ćemo dalje da se ponašamo”, rekao je tada Vučić, prenose Vijesti.

Zvanična odluka o zabrani izvoza ulja nije se mogla naći na sajtu Vlade Srbije ili u Službenom listu, ali se Vučićevo “malo smo zaustavili izvoz” u praksi sprovođeno dok su se, umesto Crnogoraca, protiv ove mere pobunili proizvođači suncokreta u Srbiji preteći blokadom puteva (ko kaže da blokadera saobraćajnica ima samo u Crnoj Gori), navodi se u tekstu

Novinar Miša Brkić kaže da su analize odnose između Srbije i Crne Gore često opterećene prošlošću i navodnim bratskim, “krvnim” vezama.

Glas javnosti /U01S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR