Glas Javnosti

Danska najskuplja za hleb i ribu, Luksemburg za hranu, Finska za alkohol, Rumunija najjeftinija za voće i povrće

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Sa inflacijom koja je ostala na 2,6%, Danska je bila najskuplja zemlja za hleb i žitarice, kao i za ribu, dok je Rumunija bila najjeftinija za voće, povrće i krompir.

Luksemburg je bio najskuplja zemlja EU za hranu, dok je Finska bila najskuplja zemlja za alkoholna pića, prema najnovijim podacima Evrostata.

Hrana čini 16 procenata potrošnje domaćinstava u EU u proseku, dok bezalkoholna pića, alkoholna pića i duvan čine 2 procenta, izveštava Evronjuz.


Nasuprot tome, najniže cene hrane zabeležene su u Rumuniji. Bezalkoholna pića su bila najjeftinija u Italiji, dok su cene duvana bile najniže u Bugarskoj.

Inflacija u EU je počela sa najnižih 0,1% u 2015. godini, ali je naglo porasla poslednjih godina, dostigavši 2,9% u 2021. godini i istorijski maksimum od 9,2% u 2022. godini. Ova stopa je opala u 2023. godini, ali je ostala iznad nivoa iz 2021. godine, na 6,4%.

U 2024. godini, godišnja stopa je ponovo pala na 2,6%. Najviše godišnje stope inflacije među zemljama članicama EU zabeležene su u Rumuniji sa 5,8%, Belgiji sa 4,3% i Hrvatskoj sa 4%.

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je saopštila da je u vremenima visoke inflacije najdirektniji način da se pomogne radnicima povećanje njihovih plata.

„Minimalne zarade i druge mere za određivanje plata mogu pomoći u ublažavanju gubitaka kupovne moći i osigurati pravednu raspodelu troškova inflacije između kompanija i radnika“, saopštila je OECD.

Poređenje cena osnovnih dobara

U 2024. godini, hleb i žitarice, meso, riba i mlečni proizvodi činili su u proseku 17%, 22%, 5% i 17% izdataka za hranu domaćinstava EU.

Danska je bila najskuplja zemlja za hleb i žitarice, kao i za ribu, dok je Luksemburg bio najskuplji za meso. Mlečni proizvodi, poput mleka, sira i jaja, bili su najskuplji na Kipru.


U međuvremenu, najniže cene mlečnih proizvoda zabeležene su u Slovačkoj, koja je takođe zemlja u kojoj su mesni proizvodi najjeftiniji. Riba je bila najjeftinija u Rumuniji.

Podgrupe hrane ulja i masti i voće, povrće i krompir činile su 4% i 22% potrošnje domaćinstava, respektivno.

Malta je bila najskuplja zemlja za ulja i masti, dok je Luksemburg bio najskuplji za voće, povrće i krompir.

Na kraju, Poljska je bila najjeftinija zemlja za ulja i masti, a Rumunija za voće, povrće i krompir.




Glas javnisti/ B06S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR