U skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana, ova obaveza važi za sve koji vode poslovne knjige i sami obračunavaju poreze i doprinose. Propust da se prijava podnese na vreme može rezultirati prekršajnom odgovornošću i novčanim kaznama, pa se poreski obveznici pozivaju da obavezu ne odlažu.
Prijava se podnosi isključivo elektronski, preko portala Poreske uprave – ePorezi. Sistem omogućava tri načina elektronske identifikacije:
– kvalifikovanim elektronskim sertifikatom
– preko mobilne aplikacije ConsentID uz eID nalog i klaud sertifikat
– ili putem SmartBox aplikacije i sertifikata
Poreska uprava svakog meseca obaveštava preduzetnike koji plaćaju porez na prihode od samostalne delatnosti do kada moraju izmiriti svoja dugovanja. Ukoliko ne plate na vreme – sledi kamata, i to automatski.
„Obveznici ovog poreza su sva fizička lica koja ostvaruju prihod od privredne delatnosti, bilo da je reč o klasičnim delatnostima, poljoprivredi, šumarstvu ili drugim aktivnostima koje nisu drugačije oporezovane“, objašnjava poreski savetnik Milan Radošević.
Preduzetnici se dele na one koji vode poslovne knjige i plaćaju porez na oporezivu dobit i na one koji porez plaćaju po paušalno utvrđenom iznosu. Poreska stopa za samostalnu delatnost je 10 odsto, a porez se utvrđuje u prijavi PPDG-1S nakon usklađivanja prihoda i rashoda u skladu sa zakonom. Ukoliko se koriste podsticaji moguće je i smanjenje poreske obaveze.
Oporeziv prihod od samostalne delatnosti je oporeziva dobit, a za preduzetnika paušalca to je paušalno utvrđen prihod.
Oporeziva dobit utvrđuje se u poreskom bilansu usklađivanjem dobiti iskazane u bilansu uspeha, sačinjenom u skladu sa propisima kojima se uređuje računovodstvo, ako je obveznik dužan da vodi dvojno knjigovodstvo.
Porez na prihode od samostalne delatnosti obračunava se samooporezivanjem, gde se u poreskoj prijavi PPDG 1 S, koja se dostavlja elektronskim putem preko elektronskog servisa E-porezi u Poresku upravu, utvrđuje konačna obaveza za prethodnu godinu i akontacija za porez, za tekuću godinu koji se plaća mesečno.
“Rok za podnošenje poreske prijave i finansijskog izveštaja za prethodnu godinu privrednicima je 15. april. Pored toga, upravo u toj prijavi utvrđuje se i visina mesečne akontacije poreza za tekuću godinu. Ta akontacija se zatim plaća do 15. u svakom mesecu”, objašnjava sagovornik.
Promene u poslovanju znače i promene u poreskoj obavezi. Ako se uslovi rada značajno promene – bilo da se prihodi smanje ili delatnost privremeno obustavi – preduzetnik ima pravo da podnese izmenjenu prijavu PPDG-1S i zatraži umanjenje ili ukidanje mesečne akontacije. Ali za to je neophodno sastaviti skraćeni finansijski izveštaj kao osnovu za izmenu.
„Na osnovu izmenjene prijave Poreska uprava će prilagoditi obaveze – bilo da je reč o novom iznosu za akontaciju ili potpunom ukidanju obaveze u slučaju obustave poslovanja“, kaže poreski savetnik
Glas agnostic /B08S