- Zlato iz domaće proizvodnje je plaćamo dinarima i to je najveća prednost. A ono što kupujemo u inostransvu, kupili smo 17 tona - 2019. godine devet tona, u novembru 2020. godine još tri i julu 2024. godine još pet tona - kazala je Tabaković, dodajući da je NBS tih 17 tona zlata platila 993 miliona evra, dok danas ta količina zlata vredi milijardu i 800 miliona evra.
Objašnjavajući zašto je Srbija najviše zlata kupila 2019. godine, uoči pandemije kovid virusa, ona je navela da NBS planira unapred kako je ne bi zatekli događaji.
- Sve vreme radimo poslove tako da nas ne zateknu događaji, nego da stabilnost koju imamo očuvamo i da ono što se za građane podrazumeva - sigurnost i stabilnost, zaista bude na evidentna na papiru i vidljiva u trezorima - rekla je Tabaković.
Ddoala je da je NBS za pet meseci ove godine na međubankarskom deviznom tržištu prodala milijardu i 350 miliona evra iz deviznih rezervi.
- Sa današnjim danom Srbija jeste ponovo neto kupac deviza i mi smo nadomestili prodatih milijardu i 350 miliona evra, da bi održali stabilnost kursa i mi smo u plusu 55 miliona evra na današnji dan - rekla je Tabaković.
Kada su devizne rezerve Srbije u pitanju, navela je da na današnji dan bruto devizne rezerve iznose 28 milijardi evra, a neto devizne rezerve 23,7 milijardi evra
- One su ne samo diversifikovane po strukturama, po valutama, nego usklađene sa spoljnim dugom i obavezom Republike Srbije, jer Srbija nikom ne duguje ni cent, ni dolar, ni funtu, ni jedan jedini dinar - zaključila je Tabaković.
Glas javnosti/ T02S