Kod nas je trenutna cena za privredu, za komercijalno snabdevanje, 75 EUR po megavat-času, a u Evropi između 540 i 640 EUR, što znači da je oko osam puta jeftinije kod nas, što nije održivo, i razmatramo, zajedno sa EPS-om, da li će i u kom periodu doći do povećanja, ali odluka svakako još nije doneta - izjavila je ona.
Ona je tokom obilaska radova na izgradnji rezervoara za skladištenje nafte i naftnih derivata u Smederevu rekla da je juče uvezeno osam odsto ukupne potrošnje, a da će tokom zime će biti i više.
Mihajlovićeva je rekla da je nemoguće davati procene koliko će nam novca biti potrebno do kraja marta za nabavku struje, s obzirom na cene na tržištu koje se povećavaju gotovo svakodnevno.
- Sigurno je da će nam biti potrebno mnogo više od procenjenih 3,5 mlrd EUR. Nije pitanje hoće li biti struje, već po kojoj ceni, jer je danas cena struje 702 EUR za megavat-čas, cena gasa je 3.200 EUR. Razgovaramo i sa Mađarskom i sa Azerbejdžanom o nabavci struje po povoljnijim cenama do kraja marta - rekla je Mihajlovićeva, saopštilo je Ministarstvo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija još nije napravila plan za restrikciju električne energije u zimskom periodu i da se nada da će biti dovoljno novca za nabavku energenata da do toga ne dodje.
- Sve evropske zemlje su napravile planove za restrikciju struje u zimskom periodu, ali Srbija ih još nije napravila zato što se nadamo da ćemo uspeti da obezbedimo dovoljno novca da se iščupamo iz teške situacije - kazao je on na otvaranju Sajma šljiva u Osečini, prenela je agencija Beta.
5 sati