Problem poljoprivrednika čiji je rod "obrao" grad je u polisama zaključenim sa osiguravajućim kućama. U situaciji kada je otkupna cena od 510 do 620 dinara, nadoknada za štetu u većini slučajena iznosi oko 300 dinara, pa je ishod ovogodišnje berbe za mnoge "tanak".
U ovom trenutku, u zasadima je angažovana armija berača koji dolaze iz svih krajeva Srbije. Prosečna dnevnica iznosi 4.000 dinara i to je jedan od većih malinarskih troškova.
Tržište isto, cene drugačije
Malinarstvo je sve zastupljenije i u Republici Srpskoj, tu su poljoprivrednici nezadovoljni, jer je otkupna cena niža nego u Srbiji.
- Tržište nam je isto, a cene drugačije. Tražimo najmanje 10 KM (5 EUR) za kilogram, jer naša i malina iz Srbije imaju iste kupce u inostranstvu - ističe Ivan Stojanović, predsednik Udruženja Vilamet iz Republike Srpske.
Srbija je i dalje svetski lider u proizvodnji "crvenog zlata".
- Kao što je prognozirano, naš rod će biti za oko 30% manji od očekivanog zbog vremenskih neprilika, ali je kvalitet zasada bolji nego lane. Prošlogodišnja prihvatljiva cena uticala je da proizvođači više pažnje posvete zasadima - ističe Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku.