Antić je naveo da je iz tih razloga u pojedinim srednjim stručnim školama došlo do otkazivanja ili do prestanka organizovanja ekskurzija, a posebno u trogodišnjim profilima.
Antić je za Tanjug rekao da ekskurzija mora da bude edukativnog karaktera u zavisnosti od toga da li je u pitanju gimnazija ili srednja stručna škola, kao i da plan i program treba da prate smer i profil za koji se đaci obrazuju.
-Jedan od načina za smanjenje troškova đačkih ekskurzija jeste da država preuzme na sebe troškove dnevnica i ostalih troškova koji padaju na teret roditelja, a pre svega mislim na dnevnice razrednih starešina, kao i one koje se izdvajaju za vođe puta, doktora i tako redom- objasnio je Antić.
Prema njegovim rečima, svaka ekskurzija može da se plaća na rate, a pored toga, kako je rekao, roditelji dižu kredite, jer troškovi aranžmana ne pokrivaju sve troškove putovanja.
Dodao je da, pored ovih troškova, je potrebno pripremiti dete za putovanje i kupiti sve što je neophodno, što je, kako je istakao, još jedan veliki izdatak za kućni budžet.
– Neprimereno je da Savet roditelja zajedno sa direktorima, u pojedinim školama, izglasaju ekskurziju i usvoje troškove, a da se sa tim ne upoznaju svi roditelji – naglasio je Antić.
On je istakao da je potrebno da specifikcija troškova bude transparentna, kao i da se prikažu svi troškovi dnevnica i ostalih naknada.
-To treba da bude transparentno kao i što se prikazuju plan i program puta, šta je sve uključeno u aranžman, kao i dodatni troškovi, na primer, posete muzejima koje nisu uključene u aranžman – napomenuo je on.
Prema njegovim rečima, najveću razliku u ceni aranžmana u zavisnosti od škole do škole predstavlja naknada koju dobijaju razredne starešine, a koju donosi Savet roditelja, kao i naknada za vođu puta i dodao da na sve to treba dodati i porez, kao i subvencionisana mesta.
– Odlazak u Grčku, na bazi pet polupansiona košta čak 62.900 dinara, obilazak severa Italije u trajanju od šest dana može da košta i 84.900 dinara, cena za četvorodnevni boravak u BiH je 36.500, a za dva dana u Nišu treba izdvojiti 22.900 dinara – kazao je on.
Antić je zaključio da ekskurzije treba da budu edukativnog karaktera, kao i da pomognu u poboljšanju društvenih sposobnosti učenika.
Glas javnosti B010S