Glas Javnosti

Plata preko 2.500 evra: Skače minimalna cena rada

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Minimalna zarada po satu u Nemačkoj će odlukom nove vlade porasti sa 12,83 evra na 15 evra 2026. godine. To je povećanje od 17 odsto! Nemački mediji javljaju da će mali deo povećanja ići radnicima. Kako navode, značajan deo veće plate progutaće porezi i naknade.

Udruženje poreskih obveznika (BdSt) izračunalo je za nemačke medije šta zapravo radniku na kraju ostaje.

Više od 40 odsto dodatnih prihoda „pojedu” porezi i naknade

Konkretno, nemački institut za poreske obveznike (DSi), povezan sa BdS, izračunao je sledeći primer:

Zaposleni od 40 godina u poreskom razredu 1, bez dece, nije u crkvi, sa zakonskim socijalnim osiguranjem i dodatnim doprinosom za zdravstveno osiguranje od 2,5 odsto, trenutno zarađuje 2.205 evra bruto (40-časovne nedelje) mesečno sa minimalnom zaradom. Povećanjem na 15 evra njegov bruto prihod raste na 2.580 evra – 375 evra više.


Međutim, zbog poreskog sistema, odbici rastu neproporcionalno. Rezultat: Od 375 evra, samo 218 evra neto ide radniku, a 157 evra državi i socijalnom osiguranju.

Stara minimalna satnica od 12,83 evra (2.205 evra bruto) – Nova minimalna satnica od 15 evra (2.580 evra bruto)

Odbitak poreza na dohodak sa starom minimalnom satom iznosi 134 evra, a sa novom 210 evra.

Zdravstveni doprinosi sa starom satnicom koštaju 481 evro, dok je sa novom satnicom minus 562 evra.

Neto prihod sa starom satnicom iznosi 1.590 evra, dok je sa novom 1.808 evra.

Polovina novca ide radnicima

Predsednik Udruženja poreskih obveznika Rajner Holznagel kritikuje: „Povećanje minimalne satnice zvuči dobro. Ali istina je da samo polovina toga stigne do radnika.”


To je uglavnom zbog stope poreza na dohodak, kaže Holznagel nemačkim medijima. „U nižim platnim razredima, poreske stope posebno naglo rastu sa svakim povećanjem plata. To čini reformu poreza na dohodak u korist onih sa nižim i srednjim prihodima još važnijom.”

Posledice poskupljenja za kompanije, odnosno poslodavce, još su veće: u gornjem primeru ukupni troškovi (uključujući i udeo poslodavaca u doprinosima za socijalno osiguranje) za preduzeće sa starom minimalnom zaradom iznose oko 2.688 evra.

Sa novom minimalnom zaradom po satu (15 evra) troškovi poslodavca za radnika će porasti na 3.145 evra. To je 457 evra više mesečno po zaposlenom.

To znači da za neto platu zaposlenog od 218 evra, kompanije svakog meseca moraju da izdvoje 457 evra više, a radnicima zaista stiže samo 47,7 odsto ukupnih prihoda.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR