“Palantir”, kompanija specijalizovana za softverske platforme za analize velikih i kompleksnih setova podataka (big data), ostvaruje veliki rast profita.
Pre samo četiri godine, Palantir je imao 14 komercijalnih klijenata u Sjedinjenim Američkim Državama. Danas je taj broj dostigao 382. Pored toga, u poslednjem kvartalu, Palantir je zaključio rekordan ugovor u vrednosti od 803 miliona dolara sa američkim komercijalnim sektorom – što predstavlja rast od 134% u odnosu na prethodnu godinu.
Kompanija je proširila svoje poslovanje na inostranstvo, a jedan od najvećih klijenata je australijsko-britanska kompanija “Rio Tinto”.
“Palantir Technologies” i “Rio Tinto” uspostavili su višegodišnje partnerstvo s ciljem unapređenja rudarskih operacija kompanije Rio Tinto putem napredne integracije podataka i rešenja veštačke inteligencije (AI). U početku, Palantirova platforma Foundry je korišćena za integraciju podataka iz različitih izvora, stvarajući jedinstvenu predstavu ključnih rudarskih operacija. Ova integracija omogućila je Rio Tintu da donosi informisane odluke koristeći jedinstveni izvor istine koji kombinuje operativne i transakcione podatke.
Nadovezujući se na ovu osnovu, partnerstvo je obnovljeno u novembru 2024. godine na dodatne četiri godine, s fokusom na implementaciju Palantirove platforme za veštačku inteligenciju (AIP). AIP omogućava Rio Tintu da brzo i sigurno razvija, testira i implementira AI slučajeve upotrebe, unapređujući razne operativne tokove rada. Ovo uključuje upravljanje radom postrojenja, praćenje geotehničkih rizika i koordinaciju bespilotnih vozova za transport gvozdene rude.
Značajna primena ove saradnje je u Operativnom centru kompanije Rio Tinto u Zapadnoj Australiji, gde platforma Foundry pruža sveobuhvatan pregled železničkih operacija. Integracijom podataka u realnom vremenu sa stotinama jedinica opreme i sistema, platforma omogućava stručnjacima za mrežu da optimizuju i donose složene odluke o rutiranju, čime se poboljšava protok železnice i sigurnost, pisao je Businesswire.
Specifični finansijski uslovi partnerstva između kompanija “Rio Tinto” i “Palantir Technologies nisu javno objavljeni”.
Zašto je ovo problematično?
Obe kompanije su često pod lupom javnosti zbog problematičnog poslovanja, etike i netransparentnosti.
Istorija kompanije “Rio Tinto” je prepuna primera zagađivanja životne sredine, oduzimanja zemlje ljudima i uništavanja vrednog kulturnog nasleđa, ali posledice sa kojima se suočila bile su retke. Još uvek trguje akcijama na Londonskoj berzi, još uvek posluje u 35 zemalja i još uvek ima prihod veći od 10 milijardi dolara godišnje.
Jedan od nedavnih primera jeste zagađenje na Madagaskaru. “Rio Tinto” se suočava sa verovatnom tužbom na engleskom sudu, koju je pokrenula britanska advokatska firma Leigh Day u ime ljudi koji žive u selima u blizini rudnika na Madagaskaru.
U tužbenom zahtevu od prošle godine, dokumentu koji predstavlja ranu fazu sudskog postupka, meštani su optužili Rio Tinto za zagađenje vodotokova i jezera koje koriste za domaće potrebe, povećanim i štetnim nivoima uranijuma i olova, što predstavlja ozbiljan rizik po ljudsko zdravlje.
U maju 2020. godine, zbog potreba porširenja svog rudnika, kompanija je srušila svetu pećinu u klisuri Džukan, koja je imala dokaze o 46.000 godina neprekidne ljudske naseobine u unutrašnjosti Australije.
Veliki problemi sa zagađenjem su se dešavali i u Kvebeku, Amazoniji i na još ko zna koliko lokacija gde je rudarski gigant spustio nogu.
Prema rečima uzbunjivača, kompanija je često pribegavala prikrivanju izlivanja i menjanju boje supstanci korišćenjem šljunka ili zemlje.
„Stalno skrivamo stvari i guramo ih pod tepih. Biće potrebno vreme da se sve sakriveno otkrije, ali istina počinje da izlazi na videlo. Samo ozbiljnost kazne može naterati kompaniju da reaguje”, rekao je izvor za kanadski CBC.
Kontroverze “Palantira”
Što se tiče “Palantira”, njegove kontroverze se uglavnom tiču zloupotrebe podataka, kršenja ljudskih prava, ali i mnogo toga drugog.
“Palantir” ima brojne ugovore sa američkim vladinim agencijama, uključujući Ministarstvo odbrane, CIA, NSA i ICE (Imigraciona i carinska služba). To su mu i bili prvi klijenti.
Kompanija pruža analitičke alate za obradu podataka koji pomažu u prikupljanju obaveštajnih podataka, vojnim operacijama i sprovođenju zakona, što izaziva zabrinutost zbog masovnog nadzora i mogućih kršenja ljudskih prava.
Jedno od najkontroverznijih partnerstava Palantira je sa ICE-om, gde je njihov softver korišćen za praćenje i deportaciju nedokumentovanih imigranata. Ova saradnja je naišla na oštre kritike organizacija za ljudska prava i aktivista koji tvrde da tehnologija omogućava agresivnu imigracionu politiku.
Dalje, “Palantirov” moćni softver za obradu podataka dizajniran je za integraciju ogromnih količina podataka iz različitih izvora, uključujući društvene mreže, finansijske transakcije i vladine baze podataka. Kritičari tvrde da to otvara mogućnosti za masovni nadzor i zloupotrebu podataka, što ugrožava privatnost i građanske slobode.
Palantir posluje sa visokim nivoom tajnosti i često odbija da otkrije detalje o svojim klijentima, ugovorima i internim odlukama. Ovo je izazvalo sumnju i nepoverenje među zagovornicima privatnosti i širom javnosti.
Uticaj suosnivača Pitera Tila
Milijarder Piter Til, jedan od suosnivača “Palantira”, i jedan od najvećih akcionara kompanije poznat je kao otvoreni pristalica kontroverznih političkih ličnosti i politika, uključujući američkog predsednika Donalda Trampa.
Njegov uticaj izaziva zabrinutost da bi Palantirova tehnologija mogla biti korišćena u skladu sa određenim političkim ideologijama.
Inače, Til je bio jedini bogataš iz Silicijumske doline koji je podržao Donalda Trampa na izborima 2016. godine.
Nakon nove Trampove pobede na izborima, Tilovo bogatstvo je brzo poraslo.
Til je inače poznat i kao “čovek kojeg se plaši čitava Silicijumska dolina”.
Govorilo se da je toliko osvetoljubiv, da je samo njegovo ime i prezime postalo glagol – “pitertilovati” nekog znači sprovesti veliku osvetu, a on je to i učinio na primer jednom trač sajtu koji je ugasio nakon što je objavio da je on homoseksualac.
Glas Javnosti/ N07S