Glas Javnosti

Siniša Mali u Vašingtonu: Naći ćemo rešenje za američke carine, građani ne treba da brinu

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas u Vašingtonu da će Srbija pronaći rešenje za carine američke administracije koje pogađaju i našu zemlju i poručio da građani Srbije ne treba da brinu, jer su u toku razgovori i analize, kao i da će naša država pronaći najbolje rešenje.

"Ono što građani treba da znaju je da ćemo naći rešenje za ovaj problem. Mi smo već analizirali i strukturu prihoda koju imamo od carina koje naplaćujemo na robu iz SAD-a, biće to dobra odluka za našu ekonomiju i za naše građane, tako da nemojte da brinete, u toku su i razgovori, u toku su i analize, pa ćemo naći najbolje rešenje", rekao je Mali za Tanjug.

On je naveo da je Srbija među grupom zemalja na koju utiču te tarife američke administracije.

"Ono što je interesantno i o čemu smo više puta govorili, metodologija američke administracije i naša evropska metodologija, kada je statistika u pitanju, se potpuno razlikuju. Recimo, vi imate situaciju da Amerikanci smatraju da imaju trgovinski deficit sa Srbijom od skoro 700 miliona dolara, a po našim podacima mi imamo trgovinski deficit sa Amerikom od nekih 79-80 miliona", objasnio je ministar finansija Srbije, koji učestvuje u Vašingtonu na prolećnom zasedanju MMF i Svetske banke koje se održava od 21. do 26. aprila. 

Mali sa investitorima u Vašingtonu: Važan sastanak za nas, ali težak

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali sastao se danas u Vašingtonu sa investitorima u organizaciji Bank of America i izjavio da je taj sastanak bio za nas važan, ali da nije bio lak uprkos dobrim rezultatima naše zemlje, jer uvek su tema protesti i blokade na ulicama, koji smanjuju ekonomske rezultate a time i prostor za nove investicije.

"Definitivno ima manji uticaj na naše rezultate u ovom trenutku, o tome je i predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić govorio, svako smanjenje stope rasta, a smanjena nam je prognoza sa 4,2 na 3,5 odsto, znači i manje povećanje penzija i manje povećanje plata i jednostavno manje prostora za nove investicije", rekao je Mali za Tanjug.

Istakao je da na to treba da odgovaraju upravo oni koji blokiraju, ali da je delegacija Srbije u Vašingtonu, gde se održava prolećno zasedanje MMF-a i Svetske banke, predstavila snašu zemlju na pravi način.

"Ono što mi sprovodimo kao ekonomsku politiku, očigledno daje rezultate i Srbija je jedan redak primer u ovom trenutku zemlje koja je sačuvala makroekonomsku stabilnost i ostvaruje visoke stope rasta", rekao je Mali. 

Sa Bangom o svetskoj ekonomiji i kandidaturi Srbije za godišnji skup MMF-SB 2029.

Siniša Mali izjavio je danas posle sastanka u Vašingtonu sa predsednikom Svetske banke Adžaja Bangom, da su razgovarali o najvažnijim temama koje se tiču svetske ekonomije, a pre svega o uticaju carina i trgovinskog rata između SAD, Kine i EU, ali i o kandidaturi Srbije da bude domaćin godišnjeg skupa MMF i SB 2029. godine.

Mali je razgovarao sa Bangom, u sedištu Svetske banke, u okviru sastanka Konstituence kojoj pripada i Srbija, i posle sastanak rekao da je tom prilikom i od Poljska dobio najavu da će ta zemlja učestvovati na Ekspu 2027. u Beogradu, kao i da su do sada svoje učešče potvrdile 94 zemlje.

Glas javnosti/T01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR