Ako postoji nešto čega je on svestan kada je u pitanju dobijanje posla i isticanje na tržištu rada, to je da su tehničke veštine prolazne. Primer za to je brz razvoj veštačke inteligencije.
„Pre samo dve i po godine, svi su govorili: Moramo da zaposlimo programere, čak sam razgovarao sa svojom decom o tome, Možda bi trebalo da idemo tamo gde ide gomila programera, a sada programiranje nije. budućnost“, kaže on.
Napomenuo je da je posedovanje digitalnih veština svakako važno za radnike u različitim industrijama i na nivou karijere. Naime, kako je naveo, ako se bavite marketingom, onda morate da razumete tehnologiju.
Međutim, s obzirom na to da kompanije mogu da obuče radnike da nauče kako da razvijaju tehnologiju koju će koristiti u svom radu, menadžeri su najviše zainteresovani, kako je istakao, za zapošljavanje onih koji imaju različite veštine.
Ovo je ključni trik za uspešnu karijeru:
"Reći ću vam gde je budućnost. Nije nužno u tehnološkom sektoru. To je u mekim veštinama. To je u emocionalnoj inteligenciji", kaže stručnjak za zapošljavanje.
Emocionalna inteligencija je sposobnost da upravljate sopstvenim osećanjima i osećanjima onih oko vas, što vas može učiniti boljim u izgradnji odnosa i vođenju na radnom mestu. PeCold je istakao da kandidati za posao sa odličnim tehničkim veštinama zaista uspevaju kada mogu da pokažu visoku emocionalnu inteligenciju.
Naime, kako je naveo, kompanije traže one koji mogu da rade ključne stvari kao što su:
Kao što je Pecold tvrdio, opšta emocionalna inteligencija je povezana sa komunikacijom i sposobnošću da se snađete kroz izazove i prođete neoštećeno.
Glas javnosti/B06S