Glas Javnosti

Zakon o smanjenju velikih kirija: Komšiluk polako usvaja

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Regulacija na tržištu nekretnina gotovo da je neophodna jer se cene ne smiruju.

I pored toga što skoro pola miliona stanova u komšiluku biva prazno, vlasnici ne odustaju od previsokih kirija u Zagrebu, ali i širom većih gradova u Hrvatskoj.

Prosečna cena za tridesetak kvadrata se kreće od 500 evra pa na gore, u zavisnosti od lokacije, ali i zavisnosti od opremljenosti stana. Ukoliko govorimo o malo većim stanovima, na lokaciji koja je bliža centru Zagreba, minimalna cena je 700 evra za mesečnu rentu.

Zbog svega navedenog i situacije koja se gotovo otgrla kontroli, Vlada Republike Hrvatske, prema pisanju medija, planira da pripremi „program priuštivog najma“.

Šta to znači?

Ukoliko bi takav program stupio na snagu, to bi značilo da bi se njime uvela tržišna i priuštiva cena podstanarstva. Praktično – da država plaća deo stanarine, tačnije razliku između priuštive i tržišne cene.

Sudeći po komentarima, komšije se ne bune, naprotiv, jer je veliki broj onih koji jedva uspevaju da odvoje novac za rentiranje stanova, pa građani koji nemaju u svom vlasništvu krov nad glavom, ovu odluku pozdravljaju.

Osim što će olakšati podstanarima, potencijalna odluka mogla bi da popuni brojne napuštene stanove, a opet, i vlasnici tih nekretnina bi bili zadovoljni, dobrim delom.

Kada je reč o Srbiji, situacija je slična, makar što se tiče previsokih cena za mesečni najam stanova, posebno u Beogradu i Novom Sadu.

Da li i na koji način bi mera podsticaja za podstanare mogla da se preslika i na naše tržište nekrtnina?

Prema rečima sagovornice Bizportala, vlasnice i agentice Pešić nekretnina, predlog o kojem se razmišlja u susedstvu uopšte nije loš.


– Ukoliko Hrvati usvoje takav zakon, to može samo da doprinose, kako ekonomiji, ali tako i svim podstanarima. Istina je i da naši građani muče veliku muku sa pronalaženjem pristojnog stana, i sa finansijskog aspekta, ali i po pitanju uređenosti stambenih jedinica. Čak i lokacije koje su nekad važile za „jeftine“, one više nisu – započinje ona.

Dodaje da je opšte poznato koliko su se osilili vlasnici stanova, kao i da se ekspanzija previsokih cena ne smiruju, ali i da je neophodno da se tome na neki način stane na put.

– Bilo bi dobro kada bi se napravio neki zakon koji bi optimizovao cenu kvadrata za izdavanje, prema lokaciji, opštini, ili da se već pronađe metoda koji bi odredila opseg cena za sve stanove koje iznajmljuju – objašnjava vlasnica i agentica.

Ističe da bi takva regulacija sigurno spustila na zemlju vlasnike stanova koji u većinskom slučaju precenjuju svoje nekretnine.

– Kada bi došlo do nekog takvog zakona, sigurno bi se i smanjila „siva zona“ u kojoj vlasnici stanova ne plaćaju porez državi. Toga više ne bi bilo,a time bi se dodatno punio budžet – kaže sagovornica.

Ona zaključuje da bi regulisan popravio nezavidnu situaciju na tržištu nekretnina, ali da bi morao da se napravi tako da niko ne bude oštećen – ni vlasnici stanova, ni građani koji traže svoj krov nad glavom.



Glas javnosti/A03S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR