Nadležne institucije na to pitanje ne odgovaraju, dok ministar prosvete barata podacima koji su stari nekoliko dana. Za to vreme, epidemiolozi i zaposleni u prosveti upozoravaju - da se epidemiološka situacija u školama sve više komplikuje.
Rebus. Tako bi najkraće moglo da se opiše stanje sa brojem zaraženih đaka u školama širom Srbije. Sve otežava to – što se i dalje ne zna precizno, koliko je učenika od početka školske godine pozitivno na koronavirus.
„Što se tiče dece, to je ispod jednog procenta, to je podatak od pre tri dana“ – ovako je resorni ministar govorio u ponedeljak. Već danas, procente zaražene dece, prebacio je u konkretne brojeve.
„Tačan broj sa prethodnim, ja mislim da je to bio utorak – to je bilo nekih 4.400 ako se ne varam“.
A dok ministar ne utvrdi da li se vara ili ne, na pitanje o tačnom broju zaražene dece u školama, ne odgovaraju iz Ministarstva zdravlja i Batuta. A u Kriznom štabu kažu:
- Svi podaci koji su vezani za kovid su javno dostupni i dnevno se ažuriraju, dostupni su i podaci o oboljevanju i pozitivnosti po uzrastnim kategorijama, rekao je član kriznog štaba Goran Stevanović.
Ažurirani podaci o broju novozaraženih dostupni su na sajtu KOVID 19. Međutim, podaci o zaraženoj deci, ipak izostaju. Zato pojedini epidemiolozi kažu da to nepovoljno utiče na procenu epidemiološke situacije u školama.
- I sigurno da škole predstavljaju jedan od tih segmenata koji doprinose pogoršanju epidemiološke situacije – koliko ne znamo, pošto nam podaci nisu naravno dostupni, kao ni prethodnih 18 meseci“, naglašava epidemiolog
Predrag Đurić.
Bili podaci dostupni ili ne - resorni ministar tvrdi da situacija u školama nije alarmantna i da razloga za brigu nema. A šta na to kažu zaposleni u prosveti?
- Ljudi se sve više razboljevaju i mi znamo da deca imaju blage simptome i znamo da se sve to prenosi na nastavnike i bojim se zaista da ćemo se vratiti u novembar 2020. kad smo morali da zatvorimo škole i da sve prevedemo u onlajn, jer nije imao više ko da radi, naglašava Jasna Janković iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Zbog cele situacije, pojedini roditelji poručuju da su uspanićeni i zbunjeni.
- Ovom krizom se upravlja nekim političkim sredstvima, marketinškim, ovo je odavno prestalo da bude zdravstveni problem, sve manje čujemo mišljenje i struku lekara, evo mi kao roditelji želimo da čujemo i da se informišemo pre svega o tome u kojoj su meri deca ugrožena u školi“, ističe majka đaka Marina Manić.
A da đaci nisu ugroženi, nedavno je upozorila predsednica Vlade Ana Brnabić, koja je poručila da škole treba da rade što duže, jer su u njima osnovci i srednjoškolci najbezbedniji. Međutim, pojedini predstavnici prosvetnih sindikata pitaju – ako je tako, šta je onda dovelo do toga da se epidemiološka situacija pogorša za samo dve nedelje, od kada je škola počela?
(Glas javnosti/N1)