Mnogi događaji, ustupci aktuelne vlasti, procesi i pojave na samom Kosovu i Metohiji ozbiljno prete da ta naša pokrajina dobije nezavisnost i time bude istrgnuta iz suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Srbije. U uslovima smo opšte društvene podeljenosti i nejedinstvaa po pitanju odbrane i očuvanja vitalnih državnih i nacionalnih interesa, uslovima kada sve prisutniji populistički patriotizam zasenjuje završnu fazu rastakanja državnog i nacionalnog bića ovog naroda i na kraju, u ambijentu svojevrsnog psihološko-propagndnog rata prema građanima i opšte konfuzije u društvu u režiji aktuelne vlasti sa ciljem prikrivanja posledica katastrofalne politike i otvorene izdaje.
Uspavana intelektualna javnost Srbije, sem sporadičnih slučajeva, je interesno anestezirana. Borba za golu vlast i interese je zasenila potrebu zaštite i očuvanja vitalnih državnih i nacionalnih interesa. Ustupci po pitanju državnih i nacionalnih ineresa u čijem epicentru je Kosovo i Metohija, kao i rasprodaja nacionalnog bogatstva su u funkciji očuvanja gole vlasti po svaku cenu.
Personifikacija politike o Kosovu i Metohiji u jednom čoveku – predsedniku Republike, pokazala se pogubnom. Njegovo skorije priznanje da ga je svih ovih godina u pregovorima o KiM međunarodna zajednica lagala i obmanjivala, zvuči alarmantno i otvara pitanje njegove istorijske, političke i krivične odgovornosti zbog nepoštovanja Ustava i izdaje.
Marginalizovanje Rezolucije 1244 od strane ključnih faktora međunarodne zajednice kao jedinog važećeg međunarodnog dokumenta koji garantuje naš suverenitet na teritoriji KiM od strane ključnih faktora međunarodne zajednice i otvorena podrška Aljbinu Kurtiju u merama i postupcima koji vode zaokruživanju državnosti kosova i Metohije, otvaraju pitanje svrsishodnosti daljih pregovora i proglašenja okupacije Kosova i Metohije, na šta je svojevremeno ukazivao i blagopočivši patrijarh Pavle.
Foto: Glas javnosti
Pored najavljene agende za okrugli sto, u čijem su središtu briselski pregovori i sporazumi i Francusko-nemački predlog i Ohridski sporazum, za diskusiju predlažem i izjašnjavanje o predlozima:
O dramatičnom položaju Srba na Kosovu i Metohiji i ukidanju državnosti nad ovom pokrajinom ukazuju činjenice da se nakon nesrećnog događaja u Banjskoj sa KiM dodatno iselilo dvadeset hiljada Srba, kao i ozbiljne najave o premeštanju Univerziteta iz Prištine sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici u Kruševac, gde već postoje dva fakulteta pomenutog Univerziteta.
General Momir Stojanović, predsednik Srpskog nacionalnog veća Kosova i Metohije - iz uvodnog obraćanja na okruglom stolu u organizaciji SNV KiM pod nazivom: Kosovo i Metohija – između okupacije i (vele)izdaje (od političke do krivične odgovornosti)
(Mišljenja i stavovi u kategoriji „LIČNI STAV“ nisu nužno stavovi redakcije GLAS JAVNOSTI)