Šta je to kupiranje ušiju i repa neke vrste pasa ?
Kupiranje je hirurška procedura za skraćivanje ušiju i repa pasa. Ova praksa, ukorenjena u drevna vremena, danas izaziva mnogo kontroverzi i neslaganja. Dok neki smatraju da je neophodno održati standarde rase, drugi gledaju na kupiranje kao na neopravdano mešanje u prirodu životinje. U našem članku razmotramo istoriju ovog postupka, razloge za njegovu pojavu i savremene poglede na ovu praksu.
Istorija kupiranja (prekrajanje) uha i repa kod pasa
Istorija kupiranja ušiju i repa kod pasa obavijena je velom misterije, a tačno poreklo ove prakse izgubljeno je u magli vremena. Drevni pisani dokazi podižu zavesu vremena, govoreći da su čak i u doba Starog Rima neustrašivi legionari pribegavali ovom metodu, pokušavajući da zaštite svoje četvoronožne saputnike od povreda u žaru bitke.
Sa pojavom surove zabave - borbe pasa - praksa kupiranja ušiju i repa je dobila novi podsticaj. Vlasnici, želeći da svoje ljubimce učine manje ranjivim u krvavim borbama, pribegavaju ovoj proceduri.
Lovci i pastiri su takođe cenili prednosti skraćenih ušiju i repa na svojim četvoronožnim pomoćnicima. Na kraju krajeva, dugačke uši mogu postati laka meta za povrede.
Postepeno se ono što je počelo kao mera predostrožnosti, pretvorilo u estetsku normu. Uzgajivači nekih rasa kupirane uši i repove smatraju sastavnim delom eksterijera. Ovo je dovelo do toga da su zahtevi za kupiranje uključeni u zvanične standarde rase. Uobičajeni primeri pasa sa kratkim ušima su bostonski terijeri, doge i dobermani.
IZVOR: Ustupljena fotografija / Turkmenska ovčarka bez ušiju
Glavni razlozi kupiranja u prošlosti i sadašnjosti
1. Identifikacija: U različitim zemljama tokom vekova, kupiranje se koristilo za označavanje identiteta ili uloge psa. To može biti zbog oporezivanja, statusa vlasnika ili službenih dužnosti životinje.
2. Očuvanje života u istorijskoj perspektivi: tokom perioda društvenih preokreta, na primer, tokom Francuske revolucije krajem 18. veka, vlasnici rasnih pasa pribegli su kupiranju da bi sakrili plemenito poreklo svojih ljubimaca i zaštitili ih od istrebljenje.
3. Dužnosti: Još uvek postoji mišljenje da je kupiranje neophodno za lovačke pse, pse čuvare i učesnike borbi pasa. Odsustvo ušiju i repa smanjuje rizik od povreda pri susretu sa predatorima ili u borbi.
4. Estetika i usklađenost sa standardima rase: Mnogi odgajivači i vlasnici veruju da kupiranje poboljšava izgled psa i naglašava karakteristične osobine rase. Pored toga, ova procedura je bila obavezna za učešće na izložbama.
5. Navodne zdravstvene koristi: Neki veruju da je podrezane uši lakše održavati čistim, smanjujući rizik od infekcija. Međutim, ovo mišljenje nema naučnu potvrdu.
Argumenti protiv kupiranja
1. Uloga repa i ušiju u komunikaciji pasa: U interakciji sa drugim psima, kućni ljubimci aktivno koriste svoje repove i uši. Ovi delovi tela igraju važnu ulogu u izražavanju emocija i pokazivanju raspoloženja, a takođe pomažu psima da bolje razumeju jedni druge.
U gornjoj trećini repa psa nalazi se ljubičasta žlezda, koja služi kao identifikaciona funkcija među njegovim rođacima. Kada se psi sretnu, oni ne samo da mašu repom, već i njuškaju jedni druge u ovoj oblasti. Tako se odvija proces međusobnog upoznavanja i uspostavljanja hijerarhije u grupi. Ako je pseći rep kupiran, nedostaje mu vitalno sredstvo za komunikaciju.
2. Važnost repa za kretanje i ravnotežu: Rep pomaže psu da održi ravnotežu kada trči, okreće se i skače. U vodi deluje kao kormilo, što olakšava plivanje.
3. Bol i stres: ranije se verovalo da je kupanje repa i ušijukod pasa bezbolno, ali savremeni stručnjaci imaju drugačije mišljenje. Istraživanja pokazuju da čak i novorođeni štenci doživljavaju bol.
Uprkos upotrebi anestezije tokom operacije, kućni ljubimac doživljava jak stres od boravka u veterinarskoj klinici.
4. Etička razmatranja: Mnogi ljudi veruju da je kupiranje radi estetike standarda rase neetično i suprotno principima dobrobiti životinja. Optimalna starost za kupiranje repa je prva tri dana života šteneta. U ovom trenutku, nervni sistem još nije u potpunosti razvijen, što teoretski smanjuje bol.
• Hirurško uklanjanje: Veterinar određuje željenu dužinu, brije dlake, povlači kožu i vrši amputaciju pomoću specijalnih instrumenata. Postoperativna nega obuhvata čišćenje rane, sprečavanje majke da je liže i praćenje procesa zarastanja.
Optimalna starost za obrezivanje ušiju varira u zavisnosti od rase. Na primer, za kavkaskog ovčara je 2 dana, za dobermana -2,5 meseca, a za minijaturnog šnaucera - 3,5 meseca.
Postupak obrezivanja uha se izvodi pod opštom anestezijom. Da bi ušima dali željeni oblik, koriste se posebni obrasci. Nakon operacije, nanose se šavovi.
Postoperativna nega uključuje čišćenje šavova, sprečavanje psa da češe uši (često zaštitnom ogrlicom) i masiranje ušiju kako bi se sprečilo njihovo smanjenje.
Rase pasa podložne kupiranju
Rase sa podrezanim ušima uključuju američkog stafordskog terijera, nemačku dogu, kavkaskog ovčara, dobermana, minijaturnog pinčera, razne vrste šnaucera i boksera.
Rase sa kupiranjem repa: jorkširski terijer, rotvajler, ruski terijer, razne vrste španijela, pudla i šnaucera.
Poslednjih godina u mnogim zemljama postoji trend napuštanja kupiranja u kinološkim udruženjima. Sve više organizacija prepoznaje ovu praksu kao nepotrebnu i potencijalno štetnu.
Došlo je do promena u međunarodnim standardima rase.
U stručnoj javnosti se raspravlja o budućim zabranama učešća na izložbama pasa sa podrezanim ušima i repovima. Ovo bi mogao biti ozbiljan podsticaj da se ova praksa konačno napusti.
U zaključku, može se reći da je kupiranje ušiju i repa kod pasa praksa koja postepeno postaje stvar prošlosti. Savremeno društvo je sve sklonije da veruje da je dobrobit životinja važnija od ljudskih estetskih preferencija. Budućnost kinologije će verovatno biti u prirodnom izgledu pasa, što će im omogućiti da u potpunosti izraze svoje emocije i u potpunosti iskoriste svoju prirodnu anatomiju.