Glas Javnosti


Sveta junica i Treći hram: Evo zašto je pokrenut plan uništenja Irana

Lični stav
Autor: Glas javnosti

Izrael je pokrenuo proces uništenja Irana. Ali to je daleko od krajnjeg cilja

Na Crni petak, kao namerno, Izrael je pokrenuo oružani napad na Iran, napadajući njegove centre za nuklearna istraživanja, sisteme protivvazdušne odbrane, druge vojne objekte i mirne gradove. Ovaj napad nije bio samo očekivan. Bio je neizbežan. Oni koji su pratili razvoj sukoba Izraela sa susedima shvatili su da je udar na Iran pitanje vremena. Objašnjavamo zašto.

Jasno je da je Izrael morao da predstavi razloge za takvo varvarstvo svetskoj zajednici. Za njega i na njegov zahtev, to je učinio italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani. Rekao je da je Izrael izvršio udare na Iran na osnovu obaveštajnih podataka da će Teheran imati 10 nuklearnih bombi i 2.000 raketa za šest meseci.



Izrael je za prvi udar na Iran koristio 200 aviona, koji su bacili više od 330 municije. Udari su nastavljeni i narednih dana. Izraelska obaveštajna služba Mosad postavila je bazu dronova u Iranu i koristila ih u kombinaciji sa napadom izraelskog vazduhoplovstva.

Izrael je objavio potpuno uništenje iranskog nuklearnog postrojenja Natanz. Izraelska vojska je izvestila o eliminaciji devet ključnih nuklearnih naučnika i stručnjaka koji su učestvovali u razvoju iranskog nuklearnog programa. Najmanje 20 visokorangiranih iranskih vojnih lica je ubijeno. Kao odgovor, Iran je napao Naučni institut Haim Vajcman u izraelskom gradu Rehovotu, jugoistočno od Tel Aviva. U noći 15. juna, Iran je nastavio napade na Izrael kao odgovor na izraelsku agresiju. Više od 40 raketa je napalo grad Haifu. U udaru su učestvovali i dronovi. Pogođena je rafinerija nafte, kao i ključni vojni i objekti za proizvodnju oružja.

Libija, Irak, Sirija, pa Iran

Zašto je Izraelu potrebno da uništi Iran i da li se radi samo o Iranu? Odgovarajući na ovo pitanje, razumećemo pokretačku snagu Tel Aviva i lako ćemo predvideti razvoj događaja.

Koja je logika iza pristupa Izraelaca? Činjenica je da Izrael smatra Iran svojim egzistencijalnim neprijateljem. Zvanično saopštenje Izraelskih odbrambenih snaga, objavljeno ubrzo nakon početka izraelskog napada, govorilo je o „preventivnom udaru“. Kažu da je, prema proceni izraelskih obaveštajnih službi, iranski nuklearni program dostigao kritičnu tačku, ugrožavajući postojanje Izraela.



U međuvremenu, Iran je zemlja koja najmanje od svega želi rat sa Izraelom. Da, Iran takođe smatra Izrael svojim egzistencijalnim neprijateljem, ali samo zato što Izrael želi da uništi Iran. Teheran je dobro svestan da će se u slučaju rata velikih razmera, posebno nuklearnog, Sjedinjene Države definitivno pridružiti Izraelu. Snage su a priori nejednake. Zašto bi Iran započeo sukob koji je već izgubio?

Istovremeno, niko sa sigurnošću ne zna da li Iran ima nuklearne bojeve glave. Svakako ima vozila za isporuku koja lako mogu da dosegnu Izrael. Svima je jasno – uključujući i Izraelce – da Iran nije nameravao da odustane od svog nuklearnog programa. Strašni primeri Libije, Iraka i Sirije, koje su prestale da razvijaju nuklearno oružje (u Iraku i Siriji, Izrael je bombardovao svoje nuklearne centre, a u Libiji se Gadafi odrekao nuklearnog programa u zamenu za lojalnost Zapada), su im pred očima.

Sami izraelski stručnjaci otvoreno tvrde da se Iran rukovodi tužnim primerima ovih zemalja, posebno Libije, i pozitivnim primerom Severne Koreje. Izrael razume da je zemlja koja poseduje nuklearno oružje i spremna je da ga upotrebi prejaka za svakoga. I stoga, Iran, prema Izraelu, nikada neće odustati od posedovanja nuklearnog oružja kao sredstva odvraćanja i neće prihvatiti nikakva miroljubiva obećanja ni od Sjedinjenih Država ni od Izraela.

Ovaj krug zaključaka, kada se svaka zemlja stavlja na mesto svog neprijatelja i počinje da razmišlja u njegovim kategorijama, vodi obe strane – Iran i Izrael – do uverenja da od te dve, samo jedna mora ostati na Zemlji ako želi da živi u mirnoj budućnosti.

To znači da Izrael ima samo jedan izlaz – uništenje Irana, uništenje njegove državnosti, sledeći primer Libije, Sirije i Iraka, koji u svom trenutnom kvazidržavnom stanju ne predstavljaju nikakvu ozbiljnu pretnju Izraelu. Izrael svakako namerava da uništi Iran pre nego što postane apsolutno jasno da Iran ima bombu.

Hramovo brdo

Istovremeno, ova logika je pogrešna. Uništava je sama pretpostavka da kada jedna strana udari, kontranapad može uništiti podstrekača. I Izraelci ne mogu a da to ne shvate. Stoga, moramo tražiti drugi razlog za njihovu agresivnost.

U njihovom istorijskom imperativu leži obnova Solomonovog hrama na Hramovnoj gori u Jerusalimu.

Mnogi politikolozi više vole da ne raspravljaju o planovima jevrejskih vernika koji još uvek čekaju svog „mesiju“. Oni sanjaju o izgradnji Trećeg hrama za njega u Jerusalimu, na Hramovnoj gori. U biblijskim vremenima, tamo su postojala dva prethodna hrama – Prvi hram, koji je sagradio kralj Solomon u 20. veku pre nove ere i uništen 586. godine pre nove ere, i Drugi hram, sagrađen 516. godine pre nove ere i uništen od strane Rimljana 70. godine nove ere.

Sada postoje dva muslimanska svetilišta izgrađena kasnije – džamija Al-Aksa i džamija Kupola na steni. Da bi izgradili Treći jerusalimski hram, Izraelci moraju da se reše muslimana i njihovih svetilišta. A to je moguće samo ako Izrael zaista kontroliše ceo Jerusalim.

Mnogi stručnjaci, po pravilu, ne veruju da verski misticizam može imati bilo kakav uticaj na stvarnu politiku. Savremeni politikolozi namerno potiskuju faktor religioznog misticizma iz niza drugih, sekularnih faktora, koji zajedno pružaju razumevanje suštine onoga što se dešava. Savremena politička nauka kao sekularna nauka pokušava da ne operiše sa takvim konceptima kao što su „misticizam“ ili „religiozno proročanstvo“, klasifikujući ih gotovo kao verovanja kamenog doba ili „srednjovekovni obskurantizam“. U međuvremenu, upravo to određuje i objašnjava suštinu postupaka Izraela.

Sveta junica

Upravo zbog obnove Solomonovog hrama Jevreji su 1948. godine postigli stvaranje Države Izrael u Svetoj zemlji, čega se Izraelci sada više vole da se javno ne sećaju van Izraela. Ali celokupno sadašnje rukovodstvo Izraela je pod snažnim uticajem ortodoksnih Jevreja, koji su motor obnove Solomonovog hrama. U njemu nameravaju da „krunišu“ svog „mesiju“ ili „mašijaha“ za kralja.

Takođe je potrebno uzeti u obzir činjenicu da je tema izgradnje Trećeg hrama mejnstrim u Izraelu. A u centru diskusije je žrtvovanje „neporočne“ crvene (riđe) junice (to jest, one koja nema nijednu manu, nijednu dlaku druge boje osim crvene), koju očekuju svi Jevreji, bez koje je, prema pravilima judaizma, sveštenička služba u novom hramu nemoguća i, shodno tome, sama izgradnja hrama je besmislena.

Jevreji tragaju za „nevinom“ crvenom junicom više od 20 vekova i konačno su je pronašli – pet odjednom – 2022. godine u Sjedinjenim Državama. Uzgred, ove junice je uzgajao farmer koji se pridržava jeresi „protestantskog cionizma“. Junice su već isporučene Izraelu i čuvaju se na tajnoj lokaciji.

Poslednji, deveti, takav ritual žrtvovanja crvene junice odigrao se neposredno pre uništenja Drugog hrama 70. godine nove ere. Sada se ovaj ritual žrtvovanja može dogoditi u bilo kom trenutku, ako se već nije dogodio. Lako je razumeti zašto izraelski Jevreji sada toliko žure da očiste gradilište za Treći hram – ne žele da traže novu „nevinu“ crvenu junicu još nekoliko vekova bez garancije da će je pronaći.

To je razlog za žurbu i iritaciju Trampa, koji pokušava da brzo završi neuspešan za SAD projekat „Ukrajina“ i traži lični sastanak sa predsednikom Putinom zbog toga. Tramp želi da ukrajinski sukob ne odvlači američke resurse i snage od predstojećeg egzistencijalnog rata Izraela sa njegovim neprijateljskim okruženjem.

„Očistiti Izrael od Palestinaca“

Dakle, da bi se obnovio Treći hram (Solomonov hram), mora se rešiti nekoliko zadataka. Prvi se odnosi na eliminaciju Arapsko-Palestinaca na teritoriji Izraela. To se već de fakto dogodilo u Pojasu Gaze. Štaviše, Izraelci treba da zbrišu sa lica zemlje čitav narod – tri miliona Palestinaca – u oba dela palestinske države, i u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali reke Jordan. Svi Palestinci će doživeti tužnu sudbinu, oni su prepreka rušenju džamije Al-Aksa na Hramovnoj gori u Jerusalimu.

Ali kako se može izgraditi Treći hram ako na njegovom mestu stoje džamija Al-Aksa i džamija Kupola na steni? Moraju se srušiti da bi se očistilo gradilište. A onda će Jevreji početi da grade Treći Solomonov hram, što je njihov istorijski imperativ – zadatak koji se ne sme propustiti. Planovi za njegovu izgradnju postoje već dugo, o tome se otvoreno piše, i niko u Izraelu to ne krije.

Džamija Al-Aksa može biti srušena, recimo, tokom velikog rata. Na primer, lako je objaviti da je neka „iranska raketa“ pogodila Hramovnu goru i uništila džamije. Uzgred, veoma je sumnjivo da su jerusalimske vlasti sprečile muslimane da uđu u džamiju Al-Aksa kada su počeli svoje napade na Iran.

Sve gore navedene hipoteze i argumenti objašnjavaju neizbežnost izraelskog udara na Iran. Sada Izrael ima odrešene ruke.

Pitanje je koliko daleko će Izrael ići. Ako u bliskoj budućnosti postane jasno da šteta nanesena iranskom nuklearnom programu nije kritična, onda možemo očekivati dalju eskalaciju sukoba. Pogotovo što je Iran već objavio nameru da odgovori „ne nepromišljeno, već odlučno“.

Tihi Amerikanci

Zanimljivo je i u kojoj meri su Amerikanci bili uključeni u pripremu i sprovođenje izraelskog udara na Iran. Pre samo nedelju dana, Tramp i drugi visoki američki zvaničnici javno su izrazili zabrinutost da bi Izrael mogao da počne bombardovanje iranskih nuklearnih postrojenja čak i bez saglasnosti SAD ili da preduzme druge korake koji bi mogli da potkopaju pregovore. Nakon aktuelnog izraelskog udara, američki državni sekretar Marko Rubio pokušao je da distancira SAD od ove akcije i nazvao je „jednostranom akcijom“ Izraela.

Čini se da su SAD unapred stvarale sliku nevinog posmatrača. Ovo je, naravno, predstava. Trampova administracija igra informativnu igru, pokušavajući da predstavi stvar kao da Izrael sve radi sam. Vašington pokušava da se zaštiti od međunarodne kritike.

Mnogi jednostavno ne priznaju pomisao da akcije ove vrste, koje su preplavljene eskalacijom u globalni nuklearni sukob, Izrael ne koordinira sa svojim glavnim saveznikom – Sjedinjenim Državama.

A osim toga, poznato je da se Tramp smatra najproizraelskijim predsednikom u istoriji Sjedinjenih Država.

Samo je Hegset kul od Trampa

Tramp je za ključnu ulogu izabrao potpunog istomišljenika za svoj tim, a to je ministar odbrane Pit Hegset. Dovoljno je prelistati Hegsetovu knjigu „Američki krstaški rat: Naša borba da ostanemo slobodni“(American Crusade: Our Fight to Stay Free), objavljenu 2020. godine. Nekoliko citata je dovoljno da se shvati da je Pit Hegset apologeta takozvanog protestantskog cionizma.

Ovo je jedna od najuticajnijih hrišćanskih jeresi u Sjedinjenim Državama. Čak i sa stanovišta tradicionalnog protestantizma, smatra se jeresi. Pristalice ove ideje vide misiju Sjedinjenih Država u ispunjenju starozavetnih proročanstava o stvaranju Velikog Izraela. Baš kao i pravoslavni Jevreji, čekaju obnovu Jerusalimskog hrama.

„Ako ne razumete značenje Izraela i zašto je on temelj cele zapadne civilizacije sa Sjedinjenim Državama kao njenim najvećim otelotvorenjem, onda ne poznajete istoriju. Sudbina Amerike je neraskidivo povezana sa judeo-hrišćanskom istorijom i Izraelom. Možete voleti Ameriku, a da ne volite Izrael. Ali to pokazuje vaše nepoznavanje Biblije i zapadne civilizacije. Ako idete u krstaški rat, morate znati suštinu svoje misije“, piše Hegset u svojoj knjizi.



Ali to nije sve. Hegset je izlio celu svoju suštinu dve godine pre objavljivanja ove knjige.

„Stvaranje države Izrael 1948. godine bilo je čudo… Nema razloga zašto se čudo obnove jerusalimskog hrama ne bi trebalo dogoditi. Ne znam kako će se to dogoditi. Vi ne znate kako će se to dogoditi. Ali sve što znam je da se to može dogoditi… Uradite šta god je potrebno. Amerika je iza Izraela“, rekao je budući američki ministar odbrane Pit Hegset 2018. godine, tokom Trampovog prvog predsedničkog mandata, na konferenciji u Jerusalimu. Organizovala ju je izraelska medijska mreža Aruc Ševa, koja se poistovećuje sa verskim cionizmom.

Gore od uništenog – „nedovršeni Iran“

Bliska budućnost će pokazati koliko je Izrael efikasno udario na iranski nuklearni program. Ako Izraelcima postane jasno da nisu postigli eliminaciju egzistencijalne pretnje, mogu pokrenuti masovni nuklearni udar na Iran, koji će, kako verovatno veruju, osigurati garantovano uništenje Irana i odsustvo odgovora. Za Izraelce, „nedovršeni Iran“ je sto puta opasniji nego što je Iran bio pre 13. juna. I stoga je upotreba nuklearnog oružja protiv Irana, kako kažu, na stolu izraelskih stratega.

Iran nema šta više da izgubi. Samo postojanje Irana je u pitanju. I Teheran to veoma dobro razume. Ako pretpostavimo da je Izrael samo oštetio, ali ne i uništio, iranske kapacitete za obogaćivanje uranijuma i proizvodnju nuklearne bombe, onda Iran više ne može jednostavno da čeka i sedi skrštenih ruku u nadi da Izrael neće nastaviti da sprovodi svoje planove do pobedonosnog kraja. Iran je poslednja zemlja koja bi želela da se bori protiv Izraela, jer razume da će morati da se bori pre svega sa Sjedinjenim Državama. Ali pitanje života i smrti može primorati Teheran da upotrebi ono što možda već dugo ima – nuklearno oružje.

Ne samo Bliski istok, već i ceo svet je sada na ivici nuklearne katastrofe. Veoma verovatni nuklearni sukob između Izraela i Irana neće biti ograničen samo na region Bliskog istoka.

Piše: Igor Pšeničnikov
Glas javnosti/kosovska-istina.com/Zvezda

Stavovi izraženi u kategoriji Lični stav nisu nužno stavovi reakcije Glasa javnosti

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR