Oko njegove ličnosti i naučnih aktivnosti postoje mnoge legende i mitovi, koji ne odgovaraju uvek stvarnosti. U ovom članku ćemo vam reći o 10 najčešćih zabluda o Albertu Ajnštajnu u koje publika veruje apsolutno uzalud.
U drugom delu priče o Anštajnu, pišemo o ljubavnom životu „Genija svih vremena i jednog naroda“.
1. Ajnštajn je ukrao teoriju relativnosti od kolege Poankarea
Ne, to nije sasvim istina. Ajnštajn je 1905. objavio svoj čuveni rad „O elektrodinamici pokretnih tela“ u kome je prvi put predstavio osnove specijalne teorije relativnosti. Međutim, pre njega su i drugi naučnici proučavali problem pomirenja zakona elektromagnetizma i mehanike u različitim referentnim sistemima. Na primer, francuski matematičar Anri Poankare je formulisao princip relativnosti, prema kome svi fizički zakoni moraju biti isti u sistemima koji se kreću u odnosu jedan prema drugom ravnomerno i pravolinijski. A holandski fizičar Hendrik Lorenc je izveo formule za transformaciju koordinata i vremena između takvih sistema, koji nose njegovo ime.
2. Ajnštajn je učestvovao u stvaranju nuklearnog oružja
Ne, to nije tačno. Ajnštajn nije imao nikakvu ulogu u razvoju atomske bombe koje su bačene na Hirošimu i Nagasaki 1945. Njegova jedina uloga u projektu bila je da potpiše pismo američkom predsedniku Frenklinu Ruzveltu 1939. u kojem se upozorava na mogućnost da nacistička Nemačka stvori takvo oružje i preporučuje da Amerika započne sopstvena istraživanja u toj oblasti. Pismo je napisano na inicijativu mađarskih emigrantskih fizičara Lea Silarda, Edvarda Telera i Eugena Vignera, koji su se obratili Ajnštajnu za pomoć, znajući za njegov autoritet i prijateljstvo sa Ruzveltom.
IZVOR: Ustupljena fotografija / Ajnštajn i Elza
Ajnštajn nije bio svestan razvoja bombe i nije imao pristup poverljivim informacijama. Do 1940. nije čak ni bio američki državljanin i nije mogao da učestvuje u vojnim projektima.
3. Ajnštajn je mogao da postane predsednik Izraela
Da, istina je. Godine 1952, nakon smrti prvog predsednika Izraela Haima Vajcmana, vlada te države ponudila je Ajnštajnu to mesto. Bila je to neočekivana i časna ponuda za Ajnštajna, koji je bio Jevrejin i naklonjen cionističkom pokretu. Međutim, on je odustao od te ideje, pozivajući se na starost, nedostatak političkog iskustva i nevoljnost da se meša u sukobe sa arapskim zemljama.
4. Ajnštajn je rekao: „Samo dve stvari su beskonačne: univerzum i ljudska glupost
Ne, ovo nisu njegove reči. Ova fraza se često pripisuje Ajnštajnu, ali nema dokumentovanih dokaza da je on to rekao ili napisao.
Najverovatnije je nastao zbog greške ili prevoda drugog citata. Na primer, 1920. Ajnštajn je rekao: „Koje dve stvari na ovom svetu mi izgledaju beskonačne: svemir i ljudska glupost.
Sličnu ideju su izrazili i drugi autori pre Ajnštajna. 1874. godine, francuski pisac Alfons Kar je napisao: „Jedine dve stvari na svetu bez kraja su ljudska glupost i univerzum, iako nisam siguran u ovo drugo.
5. Anštajn je izigravao "ludog genija"
Da, voleo je da bude ekscentrik i da uvek bude u centru pažnje.
Neobičan izgled i karakter Alberta Ajnštajna činili su osnovu moderne slike „ludog genija“ u popularnoj kulturi. Raščupana kosa i divlje oči postali su sastavni atribut naučnika koliko i njegove knjige i instrumenti. Možda je to tajna popularnosti naučnika i njegove najpoznatije fotografije (gde je veliki naučnik isplazio jezik), koji je 1951. napravio Artur Sase na Univerzitetu Prinston. Tog dana Ajnštajn je napunio 72 godine.
6. Među najneverovatnijim glasinama koje kruže je legenda da je Ajnštajn uništio većinu svoje arhive neposredno pre smrti. Mit je izgrađen oko teze o smrtnoj opasnosti njegovih otkrića za planetu zemlju.
Ništa nije uništeno. Glasine su puštene sa ciljom da uvećaju mit o najvećem geniju koji hoda svetom. Proturena je glasina da Anštajnovi tajni radovi mogu da unište zemlju ako se nepravilno budu koristili.
IZVOR: Ustupljena fotografija / Ajnštajn i margarita Konenkova
7. Nobelova nagrada za "Teoriju relativiteta"?
Ne, nije tačno.
Evo kako zapravo izgleda lik i delo ujka Ajnštajna. Godine 1908. Ajnštajn je prvi put nominovan za čuvenu Nobelovu nagradu, koju je uspeo da dobije tek 1922. Sve te godine bile su potrebne da bi se slomio otpor kolega naučnika koji su osporavali znamenitu "Teoriju ralativiteta". Anštajnova logistika je morala da pribegne prevari i nekako nagradi Anštajna. Nobelova nagrada nije dodeljena za "teoriju relativnosti", koju nikada nisu uspeli da „proguraju”.
8. Teorija relativiteta je zaustavila razvoj nauke za 100 godina!
Po nalogu svetskih milijardera i, posebno, Baruha, nakon upoznavanja sa Teslinim delima, jevrejski finansijeri su, koristeći pseudonaučnu Teoriju relativnosti, zaustavili razvoj čovečanstva na 100 godina. Ova subjektivna procena možda nije 100% tačna, ali se čini da je mnogo bliža istini od opšte prihvaćene naučne paradigme.
9. Ajnštajn je loše učio u školi
Ne, nije tačno.
Mit je prvenstveno zasnovan na dokumentima koji sadrže ocene mladog Ajnštajna za dva semestra njegove poslednje godine u kantonalnoj školi u Arauu, u Švajcarskoj. U stvari, te godine škola je radikalno promenila sistem ocenjivanja, a najviša ocena je promenjena sa jedan na šest. U oba slučaja, Albert je pokazao najbolje rezultate iz fizike, algebre, geometrije i istorije. Njegove ocene su bile iznad proseka, sa izuzetkom francuskog jezika.
10. Naučnik nije nosio čarape iz principa?
Da.
„Čak i u najsvečanijim prilikama, izlazim iz kuće bez čarapa i taj nedostatak krijem visokim čizmama“, napisao je naučnik svojoj drugoj ženi Elzi. U mlađim godinama ga je iritiralo to što su mu palčevi stalno pravili rupe u čarapama, pa je radije bio bez ovog odevnog predmeta.