Glas Javnosti

Zašto je generalni štrajk u Srbiji bitan?

Lični stav
Autor: Glas javnosti

Najveći pritisak je na studentima i profesorima, grupi prosvetara koji su u apsolutnoj obustavi, roditeljima čija deca ne idu u školu i advokatima. Trenutno se u Srbiji situacija “lomi” i jako je bitno da prelomi na našu stranu, poručuju iz pokreta Kreni-promeni i Eko straža.

“Studenti su za petak 7. mart pozvali na generalni štrajk u Srbiji između ostalog zbog 15 stradalih u padu nadstrešnice, ali i zbog opšteg stanja u društvu i kao vid podrške grupama radnika koji su u blokadi i totalnoj obustavi rada. Pozivamo vas da ih podržimo i priključimo se, navodi se u poruci podrške koju su uputili pokreti Kreni-promeni I Eko straža.

U Grčkoj je 28. februara organizovan najveći generalni štrajk u istoriji te zemlje u kojoj su, kao i u Srbiji, građani izašli na ulice i tražili odgovornost za železničku nesreću kod Tempija u kojoj je život izgubilo 57 uglavnom mladih ljudi. AP prenosi da se na atinskom Trgu Sintagma okupilo 200.000 ljudi. Međunarodni i domaći letovi obustavljeni su zbog štrajka kontrolora letenja koji su se pridružili pomorcima, mašinovođama, lekarima, advokatima i nastavnicima u jednodnevom generalnom štrajku kako bi odali počast žrtvama nesreće. Preduzeća i ustanove kulture su zatvoreni.

U Srbiji nije lako organizovati generalni štrajk tog tipa, prvi i osnovni razlog je jer u Grčkoj generalni štrajk organizuju sindikati. Grčki sindikati su generalno jači nego u Srbiji, delimično zbog istorijske tradicije organizovanih radničkih pokreta i većeg uticaja sindikata na politički sistem. Grčka ima dugu tradiciju masovnih protestnih akcija, dok su u Srbiji sindikati manje povezani sa širim društvenim pokretima i imaju manji uticaj na donošenje odluka.Takođe u uništenom državnom sistemu sistem na vlasti je nastavio dalju defragmentaciju i marginalizaciju sindikata, tako da je operativna i organizaciona moć sindikata u Grčkoj i Srbiji neuporediva.

Međutim, u sistemu koji se polako uspostavlja u Srbiji van institucija, a to je građanska samoorganizovanost koja ima korene u pokretima, a sada sazreva kroz studentsku samoorganizaciju pokazuje da je na sličan način moguća i samoorganizacija generalnog štrajka. Šta ona podrazumeva?

Generalni štrajk je vrsta štrajka u koji stupa čitavo društvo jedne zemlje. Ukoliko ne postoji sindikalni poziv i organizacija, građani se mogu organizovati u sopstvenoj organizaciji. U javnom sektoru štrajk na jedan dan se može organizovati po ugledu na prosvetare, gde se deo zaposlenih samoorganizovao. Ukoliko imate mali i mikro biznis možete jednostavno zatvoriti vašu radnju taj dan. Ukoliko ste u većoj firmi razgovarajte sa vašim kolegama i zajedno predložite menadžmentu da taj dan obustavi rad. Generalno, obustava rada i solidarnost sa studentima u Srbiji se sa marketinške strane dobro percipira u javnosti.

Zašto je generalni štrajk u Srbiji bitan?

Najveći pritisak je na studentima i profesorima, grupi prosvetara koji su u apsolutnoj obustavi, roditeljima čija deca ne idu u školu i advokatima. Drugim rečima, oni trpe najveći pritisak. Trenutno se u Srbiji situacija “lomi” i jako je bitno da prelomi na našu stranu. Generani štrajk, iako organizovan preko društvenih mreža i haotičan - bio bi jako učinkovit.

Za ovih četiri meseca borbe svi zajedno postigli smo puno. Vrlo je važno da nastavimo da dižemo pritisak na vlast do 15. marta.

Tekst poziva podrške urađen je u saradnji pokreta Eko straža i Kreni – Promeni” - navodi se u poruci.

Glas javnosti

(Mišljenja i stavovi u kategoriji LIČNI STAV nisu nužno stavovi redakcije GLAS JAVNOSTI)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR