U emisiji, koju je vodila urednica i novinarka Petra Balija, komentarisao je i brojne reakcije koje ne prestaju nakon Tompsonovog megakoncerta na Hipodromu, pred pola miliona ljudi.
U studio Večernjeg došao je praktično direktno iz Strazbura, gde je, na poziv evroparlamentarca Karla Reslera, učestvovao u postavljanju izložbe posvećene godišnjici Oluje.
"Predstavili smo put Hrvatske ka samostalnosti i slobodi, a izložbu smo osmislili tako da podsetimo na državopravni kontinuitet Hrvatske. Imamo svoju državu još u ranom srednjem veku i to smo dokumentovali. Pokazali smo da Hrvatska ima dugu državnu tradiciju, da je mediteranska i srednjoevropska država i da je oduvek pripadala prostoru zapadne Evrope i zapadne civilizacije", rekao je Nazor i podsetio da su hrvatske snage zaslužne za mir u BiH, ali je naglasio da taj mir nije pravedan.
"Ne znam po kojoj logici je Republika Srpska dobila skoro 50 odsto Bosne i Hercegovine – to je taj američki mir. Rat je ipak predstava, to vidimo i danas", rekao je.
Podsetio je i da su Hrvatsku od agresije branili i strani dobrovoljci:
"Pripadnici svih nacionalnih manjina branili su Hrvatsku zajedno sa Hrvatima, pa tako i pripadnici srpske nacionalne manjine. Nažalost, veliki broj njih prihvatio je velikosrpsku ideju i ratovao protiv Hrvatske. Izuzetno smo zahvalni onima koji su iz stranih država došli jer su prepoznali borbu dobra i zla i došli da brane Hrvatsku. Među njima je bio i Žan-Mišel Nikolije. To nikada nećemo zaboraviti, a ova izložba je prilika da mu se i na taj način zahvalimo", dodao je Nazor.
Govoreći o Oluji i stradanjima srpskog naroda, Nazor je istakao da naši pogledi nikada neće biti isti:
"Srpski narod je zaista doživeo tragediju u Oluji i naravno da nikada neće gledati na to isto kao mi, Hrvati. Ali činjenice su vrlo jasne. Za tragediju srpskog naroda odgovorno je srpsko rukovodstvo. Rat je počeo zbog njihove ideje da svi Srbi žive u jednoj državi. Nama je Oluja omogućila slobodu i teritorijalnu celovitost. Da nije bilo Oluje, ne bi bilo mirne reintegracije. Da nije bilo poraza srpskih snaga u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, Srbi ne bi pristali na mirnu reintegraciju", rekao je on.
U tom kontekstu komentarisao je i Tompsonovu pesmu koja počinje stihovima „za dom“, gde se istoričar odmah u duhu ratne retorike pozvao na "velikosrpsku agresiju", koja je očigledno zasenila i Oluju i Jasenovac. Tako to govore moderni istoričari, hrvatski.
"Bojna Čavoglave nastala je u trenucima velikosrpske agresije na Hrvatsku, u izuzetno teškim vremenima za hrvatski narod. Ne zaboravimo da je naše društvo podeljeno još od Drugog svetskog rata, ali to ne znači da se podele ne mogu prevazići. Meni je najvažnije šta je ta pesma značila braniteljima. Ne mogu drugačije da zamislim Bojnu Čavoglave nego onako kako smo je pevali devedesetih. Ono što mi smeta su momci koji podižu desnu ruku u vazduh. Taj fašistički pozdrav koji je doneo mnogo zla, isto kao i komunistički simboli, nema veze sa Hrvatskom – to ne može biti hrvatsko. Ako se kunemo u Hrvatsku, odvratno je čuti pesme poput „Jasenovac i Gradiška stara“. Ali nećemo i ne smemo 500.000 ljudi u Hrvatskoj proglašavati ustašama – jer ćemo ih dogodine imati milion, to bi bila reakcija", rekao je Nazor.
Glas javnosti/T02S