“Dovedena je u dom kao živahna i pričljiva osoba. Nakon samo dva dana, starica je bila potpuno neprepoznatljiva, potpuno drogirana”, napisala je čitateljka koja je u podužem pismu za Moje Vrijeme opisivala stanje u jednom domu za stare i nemoćne u susednoj Bosni i Hercegovini.
U samo dve rečenice prikazala je problem o kojem se sve više govori širom sveta. Naime, da biste nekome oduzeli slobodu, ne morate ga zatvoriti iza rešetaka, zaključati ili vezati. Dovoljno je dati mu jednu tabletu dnevno.
Hemijska restrikcija, hemijsko vezivanje, odnosno prepisivanje lekova za smirenje bez realnog medicinskog opravdanja, ozbiljan je problem u ustanovama koje brinu o ljudima u njihovim poslednjim godinama života.
Prema dostupnim podacima, hemijsko vezivanje najčešće se primenjuje na osobama s demencijom ili na onim štićenicima koji pokazuju uznemirenost, agresivnost ili su jednostavno skloni kretanju u širem perimetru te ih je “nemoguće” stalno držati na oku. Dakako, to otvara brojna etička i medicinska pitanja.
Svedoči o tome i čitalac iz Hrvatske koji takođe ima iskustva sa smeštanjem bližnjih u ustanovu.
“Svi imaju uhodani scenario: moraš najaviti posetu i, naravno, tada se uklanjaju svi nedostaci. Vezivanje i kljukanje tabletama sasvim su normalni jer tada sa štićenicima imaju manje posla”, potvrđuje u pismu koje je stiglo u redakciju tog sajta.
Tako je lakše osoblju
I u brojnim izveštajima o stanju u ustanovama za brigu o starijima navodi se primena psihotropnih lekova, poput antipsihotika i sedativa, kako bi se ograničilo kretanje ili ponašanje štićenika, a ne za lečenje određenih medicinskih stanja. U praksi, lekovi se često koriste kako bi se olakšao rad osoblja, što posebno dolazi do izražaja u domovima s manjkom osoblja i resursa.
Istraživanje objavljeno 2016. godine u časopisu International Psychogeriatrics pokazalo je značajne razlike u primeni psihotropnih lekova u zapadnoevropskim domovima za starije osobe, s rasponom od 12 posto do 59 posto. Najviše stope zabeležene su u Austriji, Irskoj i Belgiji, gde se lekovi često koriste za upravljanje ponašanjem osoba koje pate od demencija.
Dve godine kasnije organizacija Human Rights Watch, upozorila je na alarmantno stanje u domovima za starije osobe i u Sjedinjenim Državama s direktnim pozivom Saveznoj vladi da nešto preduzme, budući da se radi o kršenju prava pacijenata i nečovečnom ponašanju.
Šezdesetdvogodišnja žena je za ovu organizaciji ispričala da su joj u domu u Teksasu davali Seroquel bez njenog znanja ili pristanka.
“To vas obori. To je snažan, vrlo snažan lek. Stalno spavam. Moram pitati ljude koji je dan.”
Druga je žena posvedočila da je njena 75-godišnja majka, nakon što joj je dom u Kanzasu samoincijativno propisao antipsihotik, “samo sedela kao neki zombi”.
Posledice hemijskog vezivanja
Upotreba hemijskog vezivanja može imati ozbiljne posledice za štićenike. Dugotrajna upotreba antipsihotika gura ih u ubrzano kognitivno propadanje, fizičke povrede od padova zbog slabije kontrole pokreta i moždane udare.
Sedirani štićenici često gube mogućnost interakcije s okolinom i porodicom, što je stanje gore od fizičkog zatvora.
Naime, zatvoreni su u svome telu. Osim toga, korišćenje lekova kao zamene za negu je povreda dostojanstva čoveka.
Ovo je preporuka stručnjaka
Povećanje znanja negovatelja o nefarmakološkim metodama upravljanja ponašanjem, poput terapije muzikom ili multisenzornih aktivnosti, glavni je smer koji preporučuju stručnjaci.
Uz njega savetuju i povećani broj negovatelja kako bi se omogućila personalizovana nega i manja potreba za lekovima.
Na kraju, aktivisti traže i pojačanu regulaciju kroz kontrolne mehanizme, ali i propise o samoj medikaciji i odnosu broja zaposlenih i štićenika.
Ali, sasvim je jasno da su navedene preporuke najmanje finansijski isplative.
U vremenu kada je i nega o starijima postala industrija, tableta je najlakši način za povećanje profita.
Glas javnost/B10S