Glas Javnosti


"Srbija je na rubu građanskog rata": Plenković nam priziva zlo i nesreću, odmah dobio odgovor od Bnabić

Politika
Autor: Glas javnosti

Premijer Hrvatske Andrej Plenković na Bledu je učestvovao na Strateškom forumu, gde je rekao u panel diskusiji sa premijerima iz Slovenije, Albanije i Crne Gore da je „Srbija na ivici građanskog rata“. Tema panela bilo je proširenje EU.

„Imate Severnu Makedoniju koja je blokirana. Imate Srbiju sa više od dve godine najvećih, najsnažnijih i najozbiljnijih unutrašnjih nemira i demonstracija, na ivici građanskog rata. Imate Bosnu i Hercegovinu, sa Dodikom koji godinama razvlači separaciju ili ne separaciju, i hop, on je napolju. Imate Banjsko, koje je 2023. prošlo bez ozbiljnog osvrta ili artikulacije bilo koga u EU, pravimo se da se to nije dogodilo. To je stvarnost. Moramo biti zaista trezveni oko proširenja i menjajućeg globalnog konteksta. Ja sam za proširenje, mislim da se svi trude da pristupe, ali treba da se politički stabilizuju“, rekao je Plenković.

Na diskusiji je pomenuo da bi u Hrvatskoj danas bilo tesno (50-50) na referendumu o članstvu u EU, a novinar Večernjeg ga je upitao da li je Hrvatska nazadovala u demokratskim standardima nakon ulaska u EU, i nazaduje li pod njegovom trećom Vladom koja je desnija nego prve dve, na šta je premijer odgovorio: „Hrvatska 2016. i Hrvatska 2025.? To, da je nazadovala kao članica Evropske unije, može zaključiti samo neko ko je potpuno neinformisan o onome što je Hrvatska danas“.

Na Forumu, koji se ove godine održava pod sloganom „Odbegli svet“ (A Runaway World), učestvuju i predsednici, premijeri ili ministri spoljnih poslova zapadnobalkanske šestorke. Srbiju predstavlja šef diplomatije Marko Đurić.

Bledski strateški forum okuplja učesnike iz raznih oblasti radi razmene mišljenja i dolaska do ideja za rešavanje aktuelnih i budućih izazova.

Kako je saopšteno, kroz strateški dijalog i inovativne ideje, na konferenciji će se baviti izazovima vladanja širom sveta i izgradnje poverenja u sve polarizovanijem svetu.

Na Forumu, između ostalih, učestvuju predsednici Slovenije Nataša Pirc Musar, Crne Gore Jakov Milatović, Češke Petr Pavel, Estonije Alar Karis, kao i premijeri Slovenije Robert Golob, Hrvatske Andrej Plenković, Albanije Edi Rama i Crne Gore Milojko Spajić.

Ana Brnabić reagovala na Plenkovićeve tvrdnje o Srbiji: Džaba vam novci, moji sinovci

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić reagovala je na izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da je Srbija „na ivici građanskog rata“, poručivši da su takve tvrdnje neosnovane i da predstavljaju deo političke kampanje usmerene protiv Srbije.

„Plenković govori da je Srbija na ivici građanskog rata. A šta bi drugo? Toliko su to želeli i toliko u to uložili. Znaju da njihov strateški cilj - da Aleksandar Vučić ne bude na čelu Srbije, samo tako mogu ispuniti. Na žalost nekih, i na veliku sreću Srbije i većine njenih građana, čitavog našeg naroda, to niti je tačno, niti će se dogoditi. Da parafraziram jednu našu pesmu - džaba vam novci, moji sinovci, džaba vam bilo svih Dinka i Mila... Kuharica završila u đubretu (i bukvalno)." navele je Brnabić na društvenoj mreći Iks.

Glas javnosti/N07S/P02S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR