Glas Javnosti

Da li je ZARADA duvanske industrije i države VAŽNIJA OD ZDRAVLJA GRAĐANA Srbije?

Politika
Autor: Glas javnosti

Više od trećine stanovništva Srbije su aktivni pušači, a prema procenama stručnjaka godišnje od posledica aktivnog pušenja ili od udisanja duvanskog dima u našopj zemlji umre 15.000 ljudi, što je čitava jedna opština poput Apatina.

Zašto još uvek nije usvojen Zakon o izmenama i dopunama zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koji je najavljivan više puta, pitanje je koje je Pokret za preokret javno uputio Ministarstvu zdravlja Republike Srbije.

– Tim izmenama, po najavama bivše ministarke zdravlja Danice Grujičić, potpuno bi se zabranilo pušenje u zatvorenim javnim i radnim prostorima. Da li je novi resorni ministar Zlatibor Lončar odustao od toga ili je zaradu duvanske industrije i države kroz poreze i akcize stavio ispred zdravlja građana – pitaju u pokretu.   

U Srbiji su više od trećine stanovništva aktivni pušači, navodi se u saopštenju pokreta i dodaje da prema procenama stručnjaka godišnje od posledica aktivnog pušenja ili od udisanja duvanskog dima u Srbiji umre 15.000 ljudi, što je čitava jedna opština poput Apatina.


– Ni postojeći zakon o zaštiti od duvanskog dima se ne poštuje i pitamo ministra Lončara koliko je kazni u poslednjih godinu dana naplaćeno zbog njegovog nepoštovanja – navodi se u saopštenju pokreta, uz upozorenje da podaci Evropskog informativnog sistema za kancer govore o zastrašujućem stanju u Srbiji, koja je na drugom mestu u Evropi po stopi oboljevanja i smrtnosti od raka pluća.

U PzP-u smatraju da je odlaganje uvođenja potpune zabrane pušenja u svim zatvorenim javnim i radnim prostorima potpuno neopravdano i da bi ovaj predlog trebalo usvojiti što pre. Navode podatak da je u zemljama gde je uvedena zabrana broj pušača u poslednje dve decenije smanjen i do 50 odsto.


– Podsećamo, Srbija je jedina evropska država u kojoj je pušenje u kafićima i restoranima dozvoljeno. Duvanski dim narušava zdravlje pušača, osim toga utiče i na nepušače i zaposlene u ugostiteljskim objektima. Novom Direktivom Evropske unije o proizvodnji i predstavljanju duvanskih proizvoda propisana je potpuna zabrana pušenja na svim javnim zatvorenim mestima, uključujući i elektronske cigarete. Srbija kao jedna od zemalja kandidata za članstvo u EU, treba da usaglasi propise koji se odnose na duvanski dim sa novim pravilima – konstatuju u pokretu.

Pored važnosti Zakona kojim se propisuje zabrana pušenja potrebno je i da, kako se ističe, Ministarstvo zdravlja počne edukativnu kampanju u cilju prevencije i podizanja svesti o štetnosti duvanskog dima.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR