"Vučićeva sve brutalnija represija mirnih protesta sada je dovela EU do prelomne tačke - da li da i dalje bude sporazumno strpljiva prema Vučiću, ili da se okrene neizvesnosti, a time i potencijalno istinskom progresu", piše portal.
"Vučićeva sve brutalnija represija mirnih protesta sada je dovela EU do prelomne tačke - da li da i dalje bude sporazumno strpljiva prema Vučiću, ili da se okrene neizvesnosti, a time i potencijalno istinskom progresu", piše portal.
EUObserver piše da je komesarka EU za proširenje Marta Kos napravila retorički zaokret, priznajući da se ciljevi i vrednosti kojima teži studentski pokret Srbiji u potpunosti podudaraju sa vrednostima EU, ali da su tu izjavu mnogi Srbi i posmatrači doživeli kao preslabu, a da je politika EU ostala nepromenjana.
Navodi se i da za sada nema nikakvih političkih posledica ni za Vučićevu geo-arbitražu, niti postoje naznake da Evropska komisija preispituje svoju politiku prema Srbiji, "koja je jasno izdvojena od ostalih zapadno-balkanskih kandidata i čija usklađenost sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU levitira na 50 do 60 odsto".
EUObserver ocenjuje da je sklonost EU da nedostatke svoje politike pedstavlja kao pitanje komunikacije postala neodrživa i da ubrzava pad njene popularnosti među običnim građanima Srbije.
"Još je štetnije to što da su plašljive poruke EU praktično ohrabrile Vučića da pojača represiju. Poslao je nasilne batinaše na demonstrante i pokrenuo neumornu medijsku kampanju koja studente denuncira kao teroriste koje plaćaju neprijatelji Srbije (na primer zapadne vlade) kako bi srušili vladu - obojenom revolucijom usmerenom na promenu režima", piše EUObserver.
EUObserver zaključuje da je bi Vučićeva sve brutalnija represija napokon morala da dovede do preispitivanja politike EU po vrednosnim kriterijumima, ali i da su, imajući u vidu dugotrajnu institucionalnu inertnost EU, zemlje članice verovatniji akteri koji mogu da prizovu promene.
"Dansko predsedavanje trebalo bi konačno da započne sa davno zrelom rekalibracijom evropske autopilot politike prema Srbiji i regionu, kako bi ona postala ne samo strateški racionalna, nego i u skladu sa demokratskim vrednostima EU", piše portal.
Dodaje se da je to izvodljivo samo ako Danska u koaliciji i sa drugim istomišljenicima jasno definiše šta se zaista očekuje od kandidata - a to nije samo spoljnopolitička usklađenost sa EU nego i puna privrženost svim kopenhaškim kriterijumima za prijem.
"Treba biti jasan: Evropsko opredeljivanje za stabilnost u sadašnjem trenutku praktično znači prihvatanje nasilne represije u Srbiji", konstatuje EUObserver.
Glas javnosti/B04S