Aleksander Volf iz Alternative za Nemačku (AfD), najveće opozicione poslaničke grupe, nije govorio o genocidu nego o masakru, a govor je počeo opisom zločina nad srpskim civilima u selu Kravica na pravoslavni Božić i tvrdio da je tadašnji predsednik Izetbegović srpske civile zloupotrebio kao taoce.
On je kritikovao i prošlogodišnju Rezoluciju UN kojom je današnji dan proglašen Međunarodnim danom sećanja na Srebrenicu, pogotovo zbog toga što je to učinjeno uz pomoć Ruande, a što je, kako je rekao, naišlo na „slavlje u muslimanskom svetu“. Rezolucija je, po njegovom mišljenju, izazvala dodatni razdor u Bosni i Hercegovini i ide na ruku onima koji unose razdor u zemlji.
Predsednica Bundestaga prekinula je govor poslanika AfD-a i nije mu dozvolila da dovrši, ukazujući na to da je tema rasprave 30 godina od genocida u Srebrenici.
Ali, i ostali poslanici iz redova AfD-a slično su govorili. Martin Zihert je tako primer Srebrenice i Bosne i Hercegovine upotrebio kao navodni dokaz da su suživot i multikulturalnost osuđeni na propast. „Multikulturalnost završava masakrom, što pokazuje i slučaj Srebrenice.“ On je raspravu iskoristio za kritiku useljavanja iz muslimanskog sveta u Nemačku i izneo navodne primere šerijata u toj zemlji.
I njegovo izlaganje je predsednica Bundestaga prekinula, ukazujući na temu rasprave. Pritom je deo prisutnih govor AfD-ovog poslanika pratio okrenutih leđa.
U istom tonu je nastavila i poslanica AfD-a Ana Ratert koja je ponovila zajednički stav najveće opozicione stranke u zemlji da, u slučaju Srebrenice, Nemačka previše podrške daje samo jednoj strani u sukobu. „Ako se i dalje fokusiramo samo na jednu grupu, onda to neće dovesti do pomirenja, nego do ogorčenja“, rekla je Ratert, koja je ujedno kritikovala nemačku spoljnu politiku ocenivši da je Srebrenica poslužila kao „moralna poluga za vojnu intervenciju i eskalaciju“.
Kao poslednji iz redova AfD-a za reč se javio Tobijas Tajh koji je rekao kako BiH svoji identitet bazira na tragediji. „U Bosni je mržnja deo političkog sistema“, rekao je Tajh i zaključio da je BiH „neuspeli multikulturni eksperiment“.
Glas javnosti/P02S